ŚLAD KOBIETY

 Maria Pinińska-Bereś

Maria Pinińska-Bereś „Ślad kobiety”

18 maja – 25 czerwca, sala kameralna


Kurator: Jerzy Hanusek

Współpraca: Fundacja im. Marii Pinińskiej-Bereś i Jerzego Beresia

Patronat:    

 

Maria Pinińska-Bereś jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Jej twórczość, choć chętnie określana jako twórczość feministyczna, nie poddaje się łatwej klasyfikacji. Wątki kobiece, obecne w sztuce artystki, mają charakter egzystencjalny, a nie ideologiczny. Egzystencja jest zawsze czymś o wiele bardziej złożonym, niż ideologia. Sztuka stanowiła dla Pinińskiej-Bereś priorytet, uważała ją za jedyną możliwą drogę do bycia sobą. Jej twórczość wyznacza forma – od tradycyjnej rzeźby, którą dość szybko odrzuciła, po całkowitą rezygnację z klasycznych, ciężkich rzeźbiarskich materiałów na rzecz lekkiej, oryginalnej formy i tworzywa. Charakterystycznym elementem prac artystki jest róż. Kolor intensywny, budzący wiele skojarzeń, jednak bez względu na odczucia odbiorców, wciąż pozostaje nieobojętny. Krąży wokół cielesności, która dla Pinińskiej-Bereś była wyrazem jej twórczej autentyczności. „Odrzucając to, co konwencjonalne, musiałam sięgnąć do własnego ‘ja’. A to ja było kobietą, z całym bagażem problemów płci.” – pisała w katalogu organizowanej w 1999 r. w krakowskim Bunkrze Sztuki wystawy „Maria Pinińska-Bereś 1931-1999”.

W olsztyńskim BWA zostaną zaprezentowane prace z różnych okresów twórczości Marii Pinińskiej-Bereś, zarówno rzeźbiarskie, jak i dokumentacje działań performatywnych. Zestaw obiektów został tak dobrany, aby zasygnalizowane zostały różne pola aktywności artystki i rożne wątki przewijające się przez jej twórczość.

Maria Pinińska-Bereś. Urodzona w 1931 r. w Poznaniu, zmarła w 1999 r. w Krakowie. Autorka rzeźb, obiektów, environments, instalacji. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Często uważana za prekursorkę polskiej sztuki feministycznej za sprawą oryginalnych, konsekwentnie tworzonych kreacji, w których odwoływała się m.in. do stereotypowych ról kobiet w społeczeństwie. Uczestniczka wielu wystaw i przeglądów artystycznych w Polsce i za granicą; jej prace prezentowano m.in. w: Tate Gallery w Londynie, Galerii Mumok w Wiedniu, Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Krzysztofory w Krakowie, Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku.

OBRAZ

 Marzena Huculak

Marzena Huculak – „Obraz"

wernisaż: 8 maja (czwartek), godz. 18.00

8 maja – 8 czerwca, sala główna

 

Współpraca:

Wystawa organizowana z okazji obchodów pięciolecia Wydziału Sztuki UWM

 

Obraz - to słowo, które zawiera w sobie wszystko: początek i koniec, inspirację i realizację, to co widzę, myślę, tworzę. Bez względu na to, po jakie środki wyrazu sięgam, w jakiej technologii pracuję, liczy się tylko OBRAZ. / Marzena Huculak /

Retrospektywna wystawa artystki środowiska olsztyńskiego związanej z Instytutem Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM, z okazji dwudziestolecia pracy twórczej. Artystka zaprezentuje malarstwo i fotografię.

Marzena Huculak - urodzona w 1965 r. w Olsztynie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w 1994 r. w Pracowni Malarstwa prof. Hugona Laseckiego, aneks z witrażu w Pracowni Malarstwa Ściennego prof. Andrzeja Dyakowskiego. Od 1994 r. asystent w olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, w Pracowni Malarstwa prof. zw. Kiejstuta Bereźnickiego. Kwalifikacje I stopnia, a następnie stopień doktora habilitowanego uzyskała w ASP w Gdańsku; obecnie adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie; członek ZPAP.

Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię. Autorka 24 wystaw indywidualnych: m.in. w Olsztynie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie; Udział w ok. 70 wystawach zbiorowych w kraju: m.in. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje", Legnica 1995 r.; Olsztyńskie Biennale Plastyki, Galeria BWA, Olsztyn; „Ex Cathedra", Galeria Lufcik, Warszawa 2002 r.; Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Trójmiasto 2003, 2005 r.; Wystawa Malarstwa Rysunku Grafiki i Rzeźby, Trójmiasto 2004 r.; VII Jesienny Salon Sztuki, Galeria BWA, Ostrowiec Świętokrzyski 2004 r.; XXXIII Konfrontacje Fotograficzne, MOS oraz Mała Galeria, Gorzów Wielkopolski 2006 r.; XXI Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin 2006 r.; X Międzynarodowy Salon Sztuki „ Homo Quadratus Ostroviensis", Galeria BWA, Ostrowiec Świętokrzyski 2010 r.; udział w wystawach zbiorowych we Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, Rosji, na Litwie i Ukrainie.

Wyróżnienia: Stypendium Ministerstwa Edukacji Narodowej na cele dydaktyczne i organizacyjne 1997 r.; 2001 r. Grant UWM na realizację projektu naukowo-artystycznego 2001 r.; List gratulacyjny Prezydenta Miasta Olsztyna 2003 r.; List gratulacyjny Wojewody Warmińsko-Mazurskiego 2003 r.; Nagroda Rektora II st. 2007 r.; nagroda zespołowa: Nagroda Prezydenta Miasta im. Hieronima Skurpskiego 2010 r.; Srebrny Laur Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego 2012 r.; wyróżnienie na VIII Olsztyńskim Biennale Sztuki 2013 r.