
MAGDALENA ABAKANOWICZ
Magdalena Abakanowicz
Wernisaż: 26 maja (piątek), godz. 18:00
26 maja - 23 lipca, sala główna
Oprawa muzyczna: Jacek Maciejewski
Wystawa jednej z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie polskich artystek, na której zostaną zaprezentowane prace z kluczowych dla jej twórczości momentów. Artystka znana przede wszystkim z dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych, stworzonych z naturalnych materiałów jak tkanina, drewno, kamień, brąz. Miękkie formy rzeźbiarskie, z których Abakanowicz zasłynęła w latach 60., nazwano od jej nazwiska abakanami. Charakterystyczne, zwielokrotnione obiekty, przedstawione w określonym porządku, zdecydowanie przekraczają ramy tradycyjnie pojmowanej rzeźby.
Magdalena Abakanowicz. Urodzona w 1930 roku w podwarszawskich Falentach. Zmarła 20.04.2017 r. w Warszawie. W 1954 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Rzeźbiarka, której dorobek artystyczny cechuje ogrom i wielowątkowość. Prace artystki były wielokrotnie pokazywane za granicą, m.in. w Ludwig Museum w Kolonii, Hiroshima City Museum, Museum Sonje w Kyongju, Musée d'Art Moderne w Paryżu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Laureatka wielu nagród i odznaczeń, m.in. Grand Prix, 8. Biennale Sztuki, Sao Paulo, 1965 r., Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, 1998r., Krzyż Oficerski Orderu Sztuki i Literatury, Francja, 1999 r., Order Sztuki i Literatury, Paryż, 2004 r. Otrzymała doktoraty honorowe wielu uczelni w Polsce i za granicą, m.in. Royal College of Art, Londyn, 1974 r., Akademia Sztuk Pięknych, Łódź, 1997 r., Pratt Institute, New York, 2000 r., Massachusetts College of Art, Boston, 2001 r., School of the Art Institute, Chicago, 2002 r., Akademia Sztuk Pięknych, Poznań, 2002 r.

TA CZĘŚĆ CIENIA, ALBO ŚWIATŁO GAŚNIE / CETTE PART D’OMBRE OU LA LUMIÈRE S’ÉPUISE
André Jolivet „Ta część cienia, albo światło gaśnie / Cette part d’ombre ou la lumière s’épuise”
29 czerwca - 23 lipca, sala kameralna
Jako artysta-malarz-edytor specjalizuje się w dziedzinie book art, w sztuce książki; jest autorem ponad 200 książek artystycznych, które pokazywał na wystawach we Francji oraz w całej Europie. Poza tym uprawia malarstwo na papierze i na płótnie, fotografuje, pisze wiersze. Od wielu lat zajmuje się fascynującymi go relacjami między sztuką wizualną a twórczością literacką. Fascynacje te doprowadziły go do realizacji książek artystycznych, w których uprawia dialog pomiędzy tekstem a malarstwem, rysunkiem i fotografią. Często odnosi się do tematyki miejsca (geopoetyki miejsca). Jeżeli chodzi o tematykę jego prac, to jest ona różnorodna: od spraw politycznych przez społeczne i obyczajowe po zjawiska z kultury popularnej oraz zagadnienia ochrony środowiska naturalnego. W malarstwie czystym jak i w ilustracjach stosuje poza tym uniwersalne symbole, jak np. znaki symbolizujące pojęcie nieskończoności.
Artysta, stosując wielkie formaty obrazów, osiąga zamierzony efekt ,,malarskiej tapety”. Do osiągniętego w ten sposób aspektu dekoracyjnego dochodzi powtarzalność motywów, co sprawia wrażenie wiecznego ruchu: spojrzenie widza kierowane jest świadomie przez artystę w świat ruchu i koloru. Kształty (abstrakcyjne czy symboliczne), linie, znaki geometryczne, pojawiają się na tych samych zasadach, co rozpoznawalne sylwetki ludzi, zwierząt, roślin. Tło przygotowane akrylem artysta uzupełnia tuszem. Na kolorowych kształtach pojawiają się powtarzalne, sugestywne, kładzione spontanicznie linie, które nazwać można pismem. Tak powstałe dzieła sprawiają wrażenia obrazów stworzonych podczas medytacji, jako wynik osobliwej i wewnętrznej pracy duchowej. Widziane formy i kształty łączą się ze sobą, tworząc palimpsest znaków i emocji. Są specyficzną dla tego artysty interpretacją świata widzialnego i mentalnego.
ANDRÉ JOLIVET – francuski artysta malarz ur. w 1964 roku w Pont-l’Abbé; mieszka i pracuje w Plougonven (Bretania). Otrzymał wiele stypendiów artystycznych w Bretanii i Francji oraz poza granicami kraju (Polska, Ukraina) na pobyty artystyczne oraz realizację wystaw indywidualnych. Dzieła znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych we Francji, a także poza jej granicami. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i na świecie, autor licznych wystaw indywidualnych we Francji i Europie.