RYSUNEK SATYRYCZNY

 Andrzej Mleczko

Rysunek Satyryczny - Andrzej Mleczko

Wernisaż: 8 maja (czwartek), godz. 17:00

8 maja – 8 czerwca, sala kameralna


Andrzej Mleczko. Urodził się 5 stycznia 1949 roku w Tarnobrzegu. W latach 1966-1974 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. W roku 1974 został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Jako rysownik prasowy zadebiutował w roku 1971 w czasopiśmie "Student". W 1975 roku rozpoczął stałą współpracę z czołowymi pismami i magazynami polskimi i zagranicznymi, gdzie opublikował do chwili obecnej ponad 10 tysięcy swoich grafik i rysunków.

Obecnie ma stałą rubrykę w tygodniku "Polityka", z którym współpracuje od 1975 roku. Od 1975 do 1980 roku pracował jako konsultant programowy do spraw plastyki w Teatrze im.J. Kochanowskiego w Opolu. Od 1980 do 1992 roku w tym samym charakterze w Teatrze im. St. Jaracza w Łodzi, a następnie od 1992 do 1993 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. W okresie stanu wojennego zrezygnował czasowo ze współpracy z prasą i założył prywatną Galerię Autorską przy ul. Św. Jana w Krakowie, którą prowadzi do dzisiaj.

Od 1976 roku wystawiał swoje prace na ponad 130 wystawach indywidualnych w Polsce i 14 za granicą. Równocześnie zajmuje się grafiką warsztatową, plakatem, ilustracją książkową, malarstwem, a także sporadycznie filmem animowanym i scenografią. Widomym efektem osiągnięć plastycznych Artysty jest osiem dużych albumów oraz kilkadziesiąt książek poświęconych Jego twórczości rysunkowej.

WEWNĄTRZ KRAJOBRAZU

 Andrzej W. Grzonka

Wewnątrz krajobrazu - Andrzej W. Grzonka

Wernisaż: 8 maja (czwartek), godz. 17:00

8 maja - 8 czerwca, sala główna

 

O twórczości Artysty...


"Nie jest to malarstwo z natury. Nie chodzi mu o werystyczne odtworzenie krajobrazu, chaberkowskiej okolicy, chociaż niektóre elementy są rozpoznawalne, ponieważ autor nie zawsze zrywa radykalnie z konkretem, przedmiotem, wyglądem. Maluje nie elementy - składniki pejzażu, ale stwarza nową realność, budując dzięki rozbudzonej wyobraźni jakby od nowa jej strukturę przestrzenną. Interesuje go bardziej układ i ekspresyjna wymowa całości niż porządek rzeczywisty natury. Nierzadko bliższy jest abstrakcji ekspresjonistycznej niż ekspresji realistycznej. Bawi go bardziej odczucie chwili, przemieszczanie się i metamorfoza subiektywnego nastroju niż skrupulatne odtwarzanie widzianego miejsca."

Kazimierz Brakoniecki
- fragment wstępu do katalogu wystawy