
CONCEPTUS EST HOMO
Wernisaż: 16 kwietnia (piątek), godz. 17:00
16 kwietnia - 9 maja, sala kameralna
Artur Krajewski - Conceptus est homo
Cykl obrazów Artura Krajewskiego zajmuje się człowiekiem, a ściślej naturą aktu jego stworzenia i poczęcia. Artysta tworzy panoptikum ludzkich figur, konstrukcję własnego świata, rządzącą się własną filozofią. Obrazy wydają się być egzemplifikacją narodzin sfery metafizyki ludzkiej. Autor jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Autor o swojej twórczości
"Malarstwo jest moją pasją. Szukam w nim własnego sposobu wyrażenia i odnajduję siebie, uwielbiam stać przed sztalugą i chłonąć zapach twórczej ciszy. Pasjonuje mnie człowiek - więc maluję człowieka. Przykładam ogromną wagę do harmonii obrazów i figuracji. Widz często tego nie zauważa, tylko wszystko mu na obrazie odpowiada.
To jednak, że mu odpowiada, wynika z faktu zharmonizowania plastycznego i rytmu nadającego kierunek postrzegania. Polecam takie oglądanie obrazów. Barwy, rytmy, gest, postać, tło, światłocień, przestrzeń... to wszystko jest niezwykle ważne.
Obraz można malować wiele miesięcy, aby uzyskać zamierzony efekt. Częste powracanie do nieskończonego płótna wywołuje napięcie, a to też jest częścią pracy twórczej. Ważne, by to, co się robi, wynikało z wewnętrznej potrzeby, by robić to szczerze, a przy tym czerpać satysfakcję z własnej kreacji i dobrze się bawić. Malarstwo jest jak narkotyk, a ja jestem od niego uzależniony."
Artur Krajewski
W galerii przedstawiono obrazy z cyklu: CONCEPTUS EST HOMO - 2002, 140 x 150 cm, olej.

MITY I MISTERIA
Jerzy Przybył - "Mity i misteria" / malarstwo i rzeźba
Wernisaż: 1 kwietnia (czwartek), godz. 17:00
1 kwietnia - 2 maja, sala główna
O Artyście i jego twórczości
Jerzy Przybył. Urodził się w 1943 r. w Pomianach koło Poznania. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, na Wydziale Grafiki Propagandowej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w roku 1968. Uczestniczył aktywnie życiu artystycznym w Polsce.
Prezentował swoją twórczość na kilku wystawach indywidualnych, brał udział w około 40 pokazach zbiorowych w Polsce i za granicą. W 1981 roku zamieszkał w Szwecji,w Vastervik. Od tego czasu uczestniczył w około 50 pokazach zbiorowych. Zrealizował wiele znaczących wystaw indywidualnych, w tym - na zaproszenie Ambasady Królestwa Szwecji w Waszyngtonie - prezentację swoich dzieł pt. "Duchowy świat Wikingów".
Artysta jest autorem wielu dzieł monumentalnych na terenie Szwecji, członek Szwedzkiego i Smalandzkiego Związku Plastyków. Miasto, w którym mieszka ozdobił wieloma rzeźbami i formami przestrzennymi, dzięki czemu stało się ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców Skandynawii. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy, rzeźby i formy przestrzenne przedstawiające mity słowiańskie, nordyckie i fińskie.