NAJWYBITNIEJSZY POLSKI PRYMITYWISTA

 Nikifor Krynicki

 

 

Nikifor Krynicki - najwybitniejszy polski prymitywista

Wernisaż: 7 kwietnia (czwartek), godz. 17:00

7 kwietnia - 8 maja, sala kameralna

 

Nikifor, od 1962 Nikifor Krynicki, właściwie Epifaniusz Drowniak (1895-1966), malarz samouk (pochodzenia łemkowskiego). Nikifor swoją twórczość traktował jako naturalne powołanie, malował dla siebie. Odkrył go na początku lat 30. XX wieku Roman Turyn (malarz ukraiński) i zapoznał z jego twórczością malarzy - kapistów. Obrazy Nikifora wzbudziły ogromne uznanie, kapiści zachwycili się głównie znakomitą kolorystyką jego prac. Powszechne odkrycie Nikifora nastąpiło po II wojnie światowej, obecnie uznawany jest za najwybitniejszego polskiego malarza prymitywistę, uznanie zyskał również w świecie.

Namalował kilkadziesiąt tysięcy prac, większość to akwarele na małych kawałkach papieru. Najstarsze obrazy zawierają treści religijne, później malował pejzaże, najsłynniejsze przedstawiają architekturę fantastyczną i powstały w okresie międzywojennym. Wystawa powstanie w oparciu o zbiory Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

 

CYGANIE INNI LUDZIE TACY JAK MY

 Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski - Cyganie inni ludzie tacy jak my

Wernisaż: 9 kwietnia (sobota), godz. 13:00

9 kwietnia - 8 maja, sala główna

 

Tomasz Tomaszewski.  fotografik National Geographic kilka lat pracował nad materiałem fotograficznym obrazującym życie i obyczaje Romów. Intencją autora było opowiedzenie historii narodu, który nie posiada własnego kraju i jest rozproszony niemal po całym świecie. O tradycji i historii Romów wiadomo niewiele, ten brak wiedzy zastępują często negatywne stereotypy. Ocenia się, że dziś na świecie żyje około 16 milionów Romów, z tego około 14 milionów w Europie.

Romowie zazwyczaj postrzegani są jako obcy, często otacza ich pogarda, atmosfera nieufności, chociaż ich wkład w dziedzictwo kulturowe, szczególnie muzykę, taniec i rękodzieło jest niezaprzeczalny. Na wystawie zaprezentowane zostaną fotografie pokazujące życie Romów w różnych miejscach - od Indii, skąd pochodzą, poprzez Europę aż po Stany Zjednoczone.

 

Wystawa adresowana jest do wszystkich, aby patrząc na zdjęcia silniej uzmysłowić sobie absurd ksenofobii i nietolerancji. W ramach prezentacji w olsztyńskiej Galerii BWA uroczyście obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Romów.