
MAGIA OPERY
Rafał Olbiński - Magia opery / najsłynniejsze opery świata w plakacie
Wernisaż: 10 maja (czwartek), godz. 17:00
10 maja - 3 czerwca, sala kameralna
Wystawa pod honorowym patronatem Czesława Jerzego Małkowskiego, Prezydenta Miasta Olsztyn.
Rafał Olbiński urodził się w Kielcach. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz.
Od 1985 roku wykłada w Szkole Sztuk Pięknych w Nowym Jorku.
Jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach czasopism Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker.
Jest twórcą licznych plakatów do przedstawień operowych.
W 2002 roku zadebiutował w roli twórcy scenografii operowej do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii. Artysta otrzymał za swoje ilustracje, plakaty i obrazy ponad 100 nagród. W 1994 roku zdobył w Paryżu międzynarodowego Oskara za Najbardziej Znaczący, Niezapomniany Plakat Świata Prix Savignac.
W 1995 roku jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata przez jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego.
Obrazy Olbińskiego znajdują się w kolekcjach sztuki współczesnej w USA (Biblioteka Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation) a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii i Australii.
Naszej wystawie towarzyszy nowy album artysty "Magia Opery" wydany nakładem Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Album w cenie 39.00 zł dostępny jest w pawilonie wydawniczym w hallu BWA.

III MIĘDZYNARODOWE BIENNALE PASTELI
III Międzynarodowe Biennale Pasteli - Nowy Sącz 2006
Wernisaż: 31 maja (czwartek), godz. 17:00
31 maja - 1 lipca, sala główna
To już trzecia edycja konkursu organizowanego przez Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu oraz Stowarzyszenie Pastelistów Polskich. Najważniejszym celem konkursu jest promowanie malarstwa pastelowego, a ambicją organizatorów prezentacja najnowszych, światowych dokonań w tej dziedzinie. Konkurs zdobywa międzynarodowy rozgłos, prestiż i staje się istotnym konkursem nie tylko dla artystów uprawiających malarstwo pastelowe, ale przede wszystkim dla odbiorców sztuki najnowszej.
Na konkurs nadesłano kilkaset prac z Polski, większości krajów europejskich oraz USA, Japonii i Izraela. Przyznano spora liczbę nagród i wyróżnień. Najważniejsze trofeum, Grand Prix 2006 ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyła Maria Gadowska z Polski, za pracę "Słowacja w słońcu", 70 x 100 cm. Prestiżową nagrodę im. Jerzego Madeyskiego otrzymała również artystka z Polski - Bernadeta Stępień za prace "Na niebieski", i "Słoneczne graffiti." (obydwie 70 x 100 cm. Medal Akademii sztuk Pieknych w Krakowie otrzymał artysta z Litwy - Jurate Mitaliene, za pracę "Kądziel", 79 x 57 cm. Ponadto przyznano kilkanaście nagród, medali i wyróżnień.
Wszystkie prace nagrodzone oraz prace wyróżnione udziałem wystawie pokonkursowej (razem 178 prac 156 autorów) będzie można oglądać w galerii do 1 lipca.
Grand Prix
ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
oraz Nagroda "ROYAL TALENS"
Maria Gadowska - Polska
"Słowacja w Słońcu"
Nagroda im. Jerzego Madeyskiego
ufundowana przez Stowarzyszenie Artystyczne POLART
Bernadetta Stępień - Polska
"Na niebieskim" , 2006, 70x100 cm
"Słoneczne graffiti" , 2006, 70x100 cm
I Nagroda
ufundowana przez Marszałka Województwa Małopolskiego
oraz Nagroda "Maimeri SpA"
Magdalena Szczęśniak - Polska
"Adam i Ewa" , 2006, 70x100 cm
II Nagroda
ufundowana przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza
oraz Nagroda "Maimeri SpA"
Izabela Kita - Polska
"Koncert II" , 2006, 100x70 cm
III Nagroda
ufundowana przez Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych w Nowym Sączu
oraz Nagroda "Maimeri SpA"
Stanislav Harangozó - Słowacja
"Kompozycja 2" , 2006, 100x70 cm