
JACQUELINE LIVINGSTON. W CIENIU FEMINIZMU. NA OBRZEŻACH SZTUKI AMERYKAŃSKIEJ LAT 60. I 70. W.
Wernisaż: 4 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
4 kwietnia - 26 maja, sala kameralna
KURATORKA: Mariola Balińska
Wystawa W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w. jest prezentacją fotografii nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, eksperymentującej z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem zmian społecznych lat 60. i 70. XX wieku. Zestaw ponad 40 prac odnosi się do dwóch kluczowych dekad w sztuce amerykańskiej i takich zjawisk, jak wkraczająca na scenę artystyczną druga fala feminizmu, połączona z politycznymi postulatami równości płci, ze sprzeciwem wobec dyskryminacji oraz z ruchami pacyfistycznymi. Przemiany społeczno-polityczne połączone z rewolucją seksualną skierowały uwagę artystki na ciało i seksualność człowieka. Jej fotografie mają wymiar osobisty, te prezentowane na wystawie trudno rozgraniczyć na archiwum rodzinne lub zdjęcia dedykowane wystawiennictwu. Dokumentując przestrzeń prywatną własnej rodziny, artystka mimowolnie stała się częścią polityki, a jej prace poddano szerokiej ocenie wartościującej negatywnie. Mimo odważnej i nieugiętej postawy manifestowanej potrzebą równości w podejmowaniu tematów sztuki jej twórczość pozostała w cieniu feminizmu lat 70. Warto podjąć refleksję i zbadać dorobek tej artystki, aby przywrócić pamięć o tak ważnej postaci dla amerykańskiej kultury, której twórczość zdecydowanie wyprzedziła swój czas. / Mariola Balińska
Jacqueline Livingston urodziła się w 1943 r. w Phoenix w stanie Arizona (USA), zmarła w 2013 r. w Ithace, w stanie Nowy Jork (USA). Była amerykańską artystką wizualną, fotografką. Od 1962 r. studiowała edukację artystyczną w Arizona State University. Uczyła fotografii w UC Berkeley Extension Program w San Francisco, Cornell University, University of Rhode Island i Ithaca College. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach, w tym 26 indywidualnych. Jej prace znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach na całym świecie: San Francisco Museum of Modern Art (Kalifornia), Frankfurter Kunstverein (Frankfurt), Bibliotheque Nationale (Paryż), Herbert F. Johnson Museum, Cornell University (Ithaca) oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
* Wydarzenie towarzyszące wystawie: 25.04.2019 (czwartek).
Wykład: O politycznym aspekcie twórczości Jacqueline Livingston końca dekady lat 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych, który poprowadzi kuratorka wystawy Mariola Balińska (Muzeum Narodowe w Gdańsku). Spotkaniu będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna stanowiąca pokaz fotografii artystki pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz archiwum Leo Brissette.

FOTOGRAFIA
Wernisaż: 11 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
11 kwietnia - 5 maja, sala główna
Otaczający nas świat nigdy nie jest tak piękny jak jego odbicie w duszy fotografa – takie motto przyświeca mi od zawsze. Jest to parafraza słów nieżyjącego już nestora polskiej fotografii - Jana Bułhaka.
Fotografia? Bez względu na jej tematykę, po latach zawsze okazuje się dokumentem czasu, w którym żył fotograf. Nawet ta inscenizowana.
Cel? Nie osiąga się go od razu. Wielokrotne odwiedzanie wybranego obszaru do fotografowania pozwala mi przybliżyć się do tego co sobie zaplanowałem. Na tym etapie pracy wszystko zależy od mojej wytrwałości i przewidywania światła, które może się zdarzyć. Wiele tematów realizuję latami nie widząc końca. Inne zadowalają mnie nawet po pierwszym podejściu.
Czas? To destrukcja i zmiany w otoczeniu. Wieloletnia praca fotograficzna unaoczniła mi tę prawdę. Ogromna ilość zdjęć realizowana w ciągu prawie 50 lat poprzez zmiany w otoczeniu nie jest dzisiaj możliwa do wykonania. / Mieczysław Wieliczko
Mieczysław Wieliczko urodził się w 1949 r. w Olsztynie. Długoletni członek Związku Polskich Artystów Fotografików, z wykształcenia pedagog. Wielokrotny laureat prestiżowych konkursów fotograficznych o różnej tematyce. Autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Twórca 20 indywidualnych publikacji albumowych poświęconych Warmii i Mazurom wyróżnionych na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku”. Autor fotografii publikowanych w rozlicznych wydawnictwach zbiorowych. Laureat nagrody honorowej Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za znakomite fotografie. Wielokrotnie nagradzany przez Prezydenta miasta Olsztyn za twórczość fotograficzną i przez Wojewodę Województwa Warmińsko-Mazurskiego za promocję Warmii i Mazur. W 2016 r. został laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.