JACQUELINE LIVINGSTON. W CIENIU FEMINIZMU. NA OBRZEŻACH SZTUKI AMERYKAŃSKIEJ LAT 60. I 70. W.

 Jacqueline Livingston

Wernisaż: 4 kwietnia (czwartek), godz. 18:00

4 kwietnia - 26 maja, sala kameralna

KURATORKA: Mariola Balińska
 

WSPÓŁPRACA:  


PARTNER: 

 

Wystawa W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w. jest prezentacją fotografii nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, eksperymentującej z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem zmian społecznych lat 60. i 70. XX wieku.  Zestaw ponad 40 prac odnosi się do dwóch kluczowych dekad w sztuce amerykańskiej i takich zjawisk, jak wkraczająca na scenę artystyczną druga fala feminizmu, połączona z politycznymi postulatami równości płci, ze sprzeciwem wobec dyskryminacji oraz z ruchami pacyfistycznymi.  Przemiany społeczno-polityczne połączone z rewolucją seksualną skierowały uwagę artystki na ciało i seksualność człowieka. Jej fotografie mają wymiar osobisty, te prezentowane na wystawie trudno rozgraniczyć na archiwum rodzinne lub zdjęcia dedykowane wystawiennictwu. Dokumentując przestrzeń prywatną własnej rodziny, artystka mimowolnie stała się częścią polityki, a jej prace poddano szerokiej ocenie wartościującej negatywnie. Mimo odważnej i nieugiętej postawy manifestowanej potrzebą równości w podejmowaniu tematów sztuki jej twórczość pozostała w cieniu feminizmu lat 70. Warto podjąć refleksję i zbadać dorobek tej artystki, aby przywrócić pamięć o tak ważnej postaci dla amerykańskiej kultury, której twórczość zdecydowanie wyprzedziła swój czas. / Mariola Balińska


Jacqueline Livingston urodziła się w 1943 r. w Phoenix w stanie Arizona (USA), zmarła w 2013 r. w Ithace, w stanie Nowy Jork (USA). Była amerykańską artystką wizualną, fotografką. Od 1962 r. studiowała edukację artystyczną w Arizona State University. Uczyła fotografii w UC Berkeley Extension Program w San Francisco, Cornell University, University of Rhode Island i Ithaca College. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach, w tym 26 indywidualnych. Jej prace znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach na całym świecie: San Francisco Museum of Modern Art (Kalifornia), Frankfurter Kunstverein (Frankfurt), Bibliotheque Nationale (Paryż), Herbert F. Johnson Museum, Cornell University (Ithaca) oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku.


* Wydarzenie towarzyszące wystawie: 25.04.2019 (czwartek).
Wykład: O politycznym aspekcie twórczości Jacqueline Livingston końca dekady lat 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych, który poprowadzi kuratorka wystawy Mariola Balińska (Muzeum Narodowe w Gdańsku). Spotkaniu będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna stanowiąca pokaz fotografii artystki pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz archiwum Leo Brissette.

UNIWERSYTET SZTUKI - SZTUKA UNIWERSYTETU

Wernisaż: 9 maja (czwartek), godz. 18:00
Podczas wernisażu odbędzie się koncert studentów z Instytutu Muzyki, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

9 maja - 13 maja, sala główna 

PATRONAT HONOROWY: 

WSPÓŁPRACA: 
 

UDZIAŁ BIORĄ: JANUSZ POŁOM, RENATA ZIMNICKA-PRABUCKA, ZYGMUNT DROŃSKI, MAŁGORZATA CHOMICZ, ANTONI GRZYBEK, MARZENA HUCULAK, WIOLETTA JASKÓLSKA, VIOLETTA KULIKOWSKA-PARKASIEWICZ, PIOTR OBAREK, MAREK SZCZĘSNY, ALEKSANDER WOŹNIAK, MAJA BARANOWSKA, ANDRZEJ POPIEL, IZYDOR BORYS, JAROSŁAW BUJNY, ANNA DROŃSKA, MIŁOSZ PIOTROWSKI, JOANNA BENTKOWSKA-HLEBOWICZ, MACIEJ ŁOJEWSKI, ZBIGNIEW URBALEWICZ, JOANNA KACZMARCZYK, MARCIN PIOTROWICZ, MAJA SIECIŃSKA, ŚCIBOR CIEPIELEWSKI


Uniwersytet Sztuki - Sztuka Uniwersytetu jest ogólnopolskim projektem, którego celem jest zaprezentowanie potencjału twórczego jakim dysponują Uniwersytety posiadające w swoich strukturach wydziały artystyczne. Jednostki te działające na terenie całej Polski poprzez szerzenie wartości kultury i sztuki stanowią niezbędny element dla harmonijnego rozwoju społeczeństwa. Przyczyniają się one również do wzbogacania umiejętności i jakości ludzkiego poznania, a także kształtują kulturowe środowisko dla twórczego życia. Prowadzona na uczelniach edukacja w zakresie sztuki przez rozwój wielowymiarowego postrzegania świata w ujęciu indywidualnego i społecznego doświadczenia, współtworzy poczucie tożsamości na poziomie regionalnym i narodowym.

9 maja, o godzinie 18.00 w 15 miastach na terenie Polski (Olsztyn, Radom, Rzeszów, Kielce, Lublin, Częstochowa, Bydgoszcz, Toruń, Kalisz, Kraków, Zielona Góra, Cieszyn, Łódź, Koszalin, Warszawa) odbędzie się uroczyste otwarcie wystaw prezentujących twórczość artystów związanych z wydziałami artystycznymi działającymi na uczelniach wyższych. Stanowią oni, w łonie  swoich Alma Mater, źródło prężnego rozwoju sztuki zarówno w aspekcie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Działając wspólnie chcemy podkreślić siłę i determinację, która towarzyszy nam wszystkim, w realizacji misji budowania polskiej kultury w małych ojczyznach.

Olsztyńska odsłona projektu to prezentacja najnowszych prac artystów-pedagogów związanych z Instytutem Sztuk Pięknych, która z dumą wpisuje się w obchody 20-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.


Jednostki biorące udział w projekcie:
Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie • Wydział Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu • Wydział Artystyczny Uniwersytetu im. M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie • Wydział Sztuki Akademii im. J. Długosza w Częstochowie • Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy • Wydział Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego • Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego • Wydział Pedagogiczny i Artystyczny Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach • Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu • Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie • Wydział Artystyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego • Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu • Wydział Artystyczny w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach • Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej • Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej • Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie