
JACQUELINE LIVINGSTON. W CIENIU FEMINIZMU. NA OBRZEŻACH SZTUKI AMERYKAŃSKIEJ LAT 60. I 70. W.
Wernisaż: 4 kwietnia (czwartek), godz. 18:00
4 kwietnia - 26 maja, sala kameralna
KURATORKA: Mariola Balińska
Wystawa W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w. jest prezentacją fotografii nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, eksperymentującej z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem zmian społecznych lat 60. i 70. XX wieku. Zestaw ponad 40 prac odnosi się do dwóch kluczowych dekad w sztuce amerykańskiej i takich zjawisk, jak wkraczająca na scenę artystyczną druga fala feminizmu, połączona z politycznymi postulatami równości płci, ze sprzeciwem wobec dyskryminacji oraz z ruchami pacyfistycznymi. Przemiany społeczno-polityczne połączone z rewolucją seksualną skierowały uwagę artystki na ciało i seksualność człowieka. Jej fotografie mają wymiar osobisty, te prezentowane na wystawie trudno rozgraniczyć na archiwum rodzinne lub zdjęcia dedykowane wystawiennictwu. Dokumentując przestrzeń prywatną własnej rodziny, artystka mimowolnie stała się częścią polityki, a jej prace poddano szerokiej ocenie wartościującej negatywnie. Mimo odważnej i nieugiętej postawy manifestowanej potrzebą równości w podejmowaniu tematów sztuki jej twórczość pozostała w cieniu feminizmu lat 70. Warto podjąć refleksję i zbadać dorobek tej artystki, aby przywrócić pamięć o tak ważnej postaci dla amerykańskiej kultury, której twórczość zdecydowanie wyprzedziła swój czas. / Mariola Balińska
Jacqueline Livingston urodziła się w 1943 r. w Phoenix w stanie Arizona (USA), zmarła w 2013 r. w Ithace, w stanie Nowy Jork (USA). Była amerykańską artystką wizualną, fotografką. Od 1962 r. studiowała edukację artystyczną w Arizona State University. Uczyła fotografii w UC Berkeley Extension Program w San Francisco, Cornell University, University of Rhode Island i Ithaca College. Uczestniczyła w ponad 100 wystawach, w tym 26 indywidualnych. Jej prace znajdują się w prywatnych i państwowych kolekcjach na całym świecie: San Francisco Museum of Modern Art (Kalifornia), Frankfurter Kunstverein (Frankfurt), Bibliotheque Nationale (Paryż), Herbert F. Johnson Museum, Cornell University (Ithaca) oraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku.
* Wydarzenie towarzyszące wystawie: 25.04.2019 (czwartek).
Wykład: O politycznym aspekcie twórczości Jacqueline Livingston końca dekady lat 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych, który poprowadzi kuratorka wystawy Mariola Balińska (Muzeum Narodowe w Gdańsku). Spotkaniu będzie towarzyszyła prezentacja multimedialna stanowiąca pokaz fotografii artystki pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz archiwum Leo Brissette.

NOC MUZEÓW 2019
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza 18 maja na NOC MUZEÓW 2019, która rozpocznie się o godz. 18:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.
Tegorocznej Nocy Muzeów w Galerii Sztuki BWA przyświeca hasło O sztuce kobiet słów kilka. Bohaterkami sobotniej nocy zostały kobiety, a przede wszystkim sztuka jaką tworzą. Tego dnia zobaczycie fotografie Jacqueline Livingston, prace autorstwa trzech graficzek z kolekcji BWA (Agnieszki Jankiewicz, Marty Lech, Majli Zeneli) oraz film przedstawiający niezwykle barwną postać Mai Gordon.
PROGRAM NOCY MUZEÓW 2019
18 maja (sobota), godz. 18:00 – 24:00
WYSTAWY (18:00 – 24:00)
Jacqueline Livingston. W cieniu feminizmu. Na obrzeżach sztuki amerykańskiej lat 60. i 70. XX w. (sala kameralna)
Wystawa jest prezentacją fotografii nieżyjącej już amerykańskiej artystki Jacqueline Livingston, eksperymentującej z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem zmian społecznych lat 60. i 70. XX wieku. Zestaw ponad 40 prac odnosi się do dwóch kluczowych dekad w sztuce amerykańskiej i takich zjawisk, jak wkraczająca na scenę artystyczną druga fala feminizmu, połączona z politycznymi postulatami równości płci, ze sprzeciwem wobec dyskryminacji oraz z ruchami pacyfistycznymi.
Prace z kolekcji. Czerne na białym. (hol)
Ekspozycja prezentuje prace trzech graficzek: Agnieszki Jankiewicz, Marty Lech oraz Majli Zeneli, które znajdują się w kolekcji BWA. Wszystkie z pośród prezentowanych prac zostały wykoane w technice linorytu.
SPOTKANIA
19:00 Oprowadzanie po wystawie fotografii Jacqueline Livingston
Oprowadzanie prowadzi Monika Sadowska (specjalistka ds. wystaw w BWA)
20:00 Projekcja filmu o Mai Gordon /
The Longings of Maya Gordon – Reżyserzy: Yair Lev, Etty Wieseltier; Produkcja: Etty Wieseltier; Israel, 2017
Maya Gordon to artystka wizualna o wyjątkowej historii osobistej, której prace stanowią odzwierciedlenie jej własnych doświadczeń. Z twórczością Mai Gordon mogliście się już zapoznać za sprawą wystawy "Byłam i jestem" prezentowanej w marcu w sali głównej BWA. Wszystkich tych, którzy już znają postać artystki oraz tych, którzy chcieliby się z nią zapoznać zachęcamy to zobaczenie projekcji!
WYSTAWA "BYŁAM I JESTEM"
21:00 Rozmowa z kolekcją w tle.
Jeśli chcecie dowiedzieć się trochę więcej o kolekcji BWA oraz pracach prezentowanych w holu BWA, to zapraszamy Was na spotkanie podczas, którego opowiemy wam o naszych zbiorach, jak również o eksponowanych dziełach, trzech wspaniałych graficzek. To wyjątkowa okazja by poznać, co skrywa galeria w swoich magazynach.
22:00 Projekcja filmu o Mai Gordon /
The Longings of Maya Gordon – Reżyserzy: Yair Lev, Etty Wieseltier; Produkcja: Etty Wieseltier; Israel, 2017
Tych, którzy nie będą mogli być razem z nami o 20:00, zapraszamy o 22:00. To ostatnia szansa, aby zobaczyć film opowiadający o niezwykle interesującej historii Mai Gordon.
WYSTAWA "BYŁAM I JESTEM"
Kiermasz wydawnictw BWA (18:00 – 24:00)
Kilkadziesiąt tytułów w bardzo atrakcyjnych cenach. Do kupienia m.in. katalogi wystaw, albumy, plakaty.