
OPUSZCZONE, ODZYSKANE
Anna Drońska - „Opuszczone, odzyskane"
wernisaż: 12 kwietnia, godz. 18.00
12 kwietnia - 10 maja, sala kameralna
Współpraca: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Projekt jest próbą sformułowania odpowiedzi na temat źródeł kryzysu ekologicznego i zachwiania równowagi między człowiekiem a jego naturalnym środowiskiem. Mówi o kryzysie wartości we współczesnej kulturze, ze szczególnym naciskiem na zjawisko coraz szybszego odchodzenia od natury na rzecz ciągle wzrastającej konsumpcji i rozwijającej się w zastraszającym tempie industrializacji świata. Analiza tego zagadnienia przeprowadzona została w nowym kontekście kontemplacji miejsc odzyskanych przez przyrodę po opuszczeniu ich przez człowieka. Podjęte w ramach projektu artystyczne poszukiwania obejmują obszar zjawisk i miejsc najpierw zaanektowanych, a następnie zdegradowanych i pozostawionych przez ludzi. Kluczowym przesłaniem projektu jest nadanie tym miejscom nowego wymiaru znaczeń i wartości.
Anna Drońska - ur. w 1972 roku w Olsztynie. Studia na Wydziale Kształcenia Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Dyplom pod kierunkiem prof. Stanisława Trzeszczkowskiego w 1999 r. Doktorat na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w 2006 r. Zajmuje się malarstwem, tkaniną eksperymentalną. Od 2006 r. pracuje w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Autorka kilku wystaw indywidualnych m.in. w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie w 2005 r., Galerii Jednego Obrazu Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, w 2007 r. Uczestniczyła w wielu pokazach zbiorowych, m.in. Festiwal sztuki „Drzewo-drewno", Ostrołęka, Ciechanów, Radom, 2008 r.; „Znaki w sztuce", Centrum Ekspozycyjne Rocca Paolina, Perugia, Włochy, 2008 r. Laureatka wyróżnienia na V Olsztyńskim Biennale Plastyki „O Medal Prezydenta", 2007 r. oraz Grand Prix Medal Prezydenta na VII edycji Biennale Sztuki, 2011 r. Prace m.in. w kolekcji polskiej sztuki współczesnej Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie.
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

PARK MŁODYCH
Ryszard Grzyb - „Park Młodych"
wernisaż: 26 kwietnia godz. 18.00
26 kwietnia - 10 maja, sala główna
Tytuł ten wyłania się z przeszłości. Przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów był Dom Kultury, w którym było kino Lutnia. Obok był park. Ten park nazwano Parkiem Młodych. W tym parku spotykała się młodzież, by pić wina patykiem pisane. Pić wina i dyskutować o życiu, nadziei i miłości. Minęło kilkadziesiąt lat i w mojej pamięci pozostała ta dziwna nazwa. Oprócz nazwy fascynował mnie element wizualny nieodłącznie związany z tym miejscem. Wejście do parku wieńczyła figura kota wyciętego z blachy oraz napis. Dlaczego kot? Zadawałem sobie wielokrotnie to pytanie. W gruncie rzeczy nie po to, aby odpowiedzieć na nie, lecz aby je zadawać.
/ Ryszard Grzyb /
Na podstawie tych wspomnień Ryszard Grzyb namalował obraz „Park Młodych przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów" (150 x 200 cm, 2004, akryl na płótnie). Na obrazie oprócz motywu z wejścia do parku pojawiły się napisy. Niektóre z nich zasiliły zbiór Zdań Napowietrznych. Nim namalował obraz powstał projekt z pełniejszą wersją napisów. W wydarzeniu Park Młodych użyje pełnego zestawu napisów z pierwotnej koncepcji.
Podczas wernisażu artysta wraz z gośćmi, uczestnikami akcji, malował na ścianach galerii, kontynuował napisy - Zdania Napowietrzne