INTERAKTYWNY PLAC ZABAW

Interaktywny Plac Zabaw

wernisaż: 17 maja, godz. 18.00

17 maja – 12 lipca, sala kameralna, hol BWA

 

Współpraca:

Wsparcie:        

 

Wystawa przypomina laboratorium, w którym można wszystkiego dotykać, eksperymentować i obserwować, co się zdarzy, gdy uczestnicy postąpią w ten czy inny sposób. Wykorzystano tu najnowocześniejsze technologie: czujniki ruchu, komputery i kamery. Zabawki-instalacje działają na wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch, a dzieci przy okazji zabawy dowiadują się, czym jest faktura, perspektywa, mieszanie barw i przekonują się, że tak naprawdę pojęcia te wcale nie są trudne. Wystawa jest wspaniałą propozycją wspólnego, twórczego, rodzinnego i międzypokoleniowego spędzenia czasu. Łączy w sobie funkcje estetyczne, multimedialne, edukacyjne i społeczne. To wyjątkowy projekt zarówno w sensie technologicznym, jak i interaktywności z widownią, która doświadcza zanurzenia w świat sztuki.

Interaktywny plac zabaw to autorski projekt wrocławskich artystek: Patrycji Mastej i Dominiki Sobolewskiej oraz Pawła Janickiego z Centrum Sztuki WRO.

MALOWANIE ŚWIATŁEM
Dzieci bawiące się świecącymi zabawkami (latarkami, świetlnymi mieczami) rejestrowane są przez system śledzenia ruchu. Za pomocą specjalnego oprogramowania informacja o historii ruchu zostaje w interaktywny sposób przełożona na obraz i dźwięk. Na ekranie pojawiają się kształty wielkością i kolorem odpowiadające wprawionym w ruch narzędziom świetlnym. Dzięki temu w kilka osób można stworzyć cały koncert i malarską kompozycję na ścianie.

FAKTURY
System detekcji ruchu rejestruje nacisk dłoni położonej na jednej z pięciu powierzchni: kamieniach, wodzie, parze (w instalacji wykorzystano mechaniczny generator zimnej pary wodnej), korze, trawie. Elementy umieszczone są w niewielkich pojemnikach – dotyk dłoni przesyła sygnał do komputera i uruchamia wielkoformatową projekcję wizualno-dźwiękową. Na ekranie zmieniają się kolory, wyrastają drzewa, pojawiają się owady, zwierzęta. Skaliste wzgórze zmienia się w piękną łąkę, ocean w jezioro i na odwrót. Można również kreować ścieżkę dźwiękową złożoną z odgłosów natury. Czy zazielenią się drzewa, czy będzie burza - zależy tylko od dzieci.

RGB
Dzieci mogą przejść na czworakach przez labirynt kolorowych sześcianów i na własne oczy przekonać się, jak barwy z systemu RGB (red, green, blue) przenikają się i mieszają. Maluchy na każdym placu zabaw szczególnie lubią przeciskać się przez różnego typu tunele – tu dodatkową przestrzenią staje się przestrzeń trójwymiarowych kolorów.

PIES
Elektroniczny pies stróżujący przed wejściem na salę. Instalacja zbudowana jest z tradycyjnej, drewnianej psiej budy i umieszczonego wewnątrz niej systemu komputerowego: ekranu monitora przesłaniającego wejście do budy, jednostki sterującej, sensora ruchu i głośników. Pojawienie się osoby przed budą powoduje uruchomienie jednej z kilku animowanych sekwencji szczekającego psa.

FAUNA, FLORA I PIRACI

FAUNA, FLORA i PIRACI – sztuka dla dzieci i dorosłych

wernisaż: 17 maja, godz. 18.00

18 maja – 12 lipca, sala główna

Sponsorzy:      

Współpraca:    

Wsparcie:

 

Wystawa skierowana do dzieci i młodzieży, ale przygotowana tak, by trafiła również do dorosłych odbiorców sztuki. Obejmie zbiór prac wybitnej polskiej sztuki ilustracji z różnych okresów, autorstwa kilkudziesięciu najwybitniejszych polskich ilustratorów. Prace przedstawione poprzez pryzmat bajkowej roślinności, zwierząt oraz piratów. Wśród prezentowanych historii będzie można znaleźć znanych nam z dzieciństwa pirata Rabarbara, pirata Rum-Barbari, czy korsarza Palemona. Pokazane zostaną niesamowite scenerie przedstawiające faunę występującą np. w Przygodach Sindbada Żeglarza i baśniowe zwierzęta jak smok Wawelski, wróbelek Elemelek. Ilustracji towarzyszyć będą bajkowe rzeźby Józefa Wilkonia oraz polskie filmy animowane z lat 60. i wielokrotnie nagradzany film Joanny Wiszniewskiej - Domańskiej „Dobro, Piękno i Prawda" z 2011 roku.

Wystawę wzbogacą dodatkowe elementy edukacyjne takie jak lekcje sztuki dla grup zorganizowanych, spotkania z mistrzami ilustracji (m. in. Bohdan Butenko, Edward Lutczyn, Wiesław Rosocha), czy czytanie bajek przez aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

W okresie wakacyjnym odbędą się warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów z Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Kurator, aranżer – Andrzej Stroka, Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie

Artyści: Tomasz Bogacki, Tomasz Borowski, Antoni Boratyński, Bohdan Butenko, Maciej Buszewicz, Grażyna Dłużniewska, Andrzej Dudziński, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Jerzy Flisak, Elżbieta Gaudasińska, Janusz Grabiański, Jerzy Głuszek, Andrzej Heindrich, Zygmunt Januszewski, Maciej Jędrysik, Adam Kilian, Grażyna Lange, Edward Lutczyn, Zbigniew Lengren, Franciszek Maśluszczak, Lech Majewski, Piotr Młodożeniec, Mieczysław Piotrowski, Mirosław Pokora, Gabriel Rechowicz, Wiesław Rosocha, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Janusz Stanny, Marian Walentynowicz, Maria Wieczorek-Heindrich, Zdzisław Witwicki, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń, Joanna Wiszniewska-Domańska, Bohdan Wróblewski

Zachęcamy dzieci do udziału w konkursie: własnego zilustrowania bajek i baśni wyobrażonych w pracach prezentowanych na wystawie, lub stworzenia dowolnej, własnej impresji na temat wystawy. REGULAMIN KONKURSU