JOSHUA"S DREAM

 Agata Michowska

Agata Michowska – "Joshua's Dream"

Z kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

wernisaż: 19 lipca (czwartek), godz. 18.00

19 lipca – 2 września, sala kameralna

 

Koncepcja, wokół której zbudowałam „Sen Joshuy" zakłada  współistnienie i wzajemne dopełnianie się w przestrzeni wideo, fotografii, dźwięku, tekstu i obiektu. Wywodzi się ona niewątpliwie z moich wcześniejszych doświadczeń związanych z pojmowaniem rzeźby nie jako trójwymiarowej formy usytuowanej w przestrzeni, lecz  płynności i zmienności owej formy, poddanej działaniu czasu i miejsca.(...) Bohater mojej pracy, Joshua,  śni tajemniczy sen o śnie, w którym śni sen o śnie, a w tym śnie śni kolejny sen o śnie.  Po przebudzeniu odkrywa, iż znalazł się w  miejscu odległym od tego, w którym usnął. Każda historia, czy to wymyślona  czy zasłyszana, zawiera w sobie zalążek innych historii, i tak jak sen Joshuy oddala nas od realnego życia i przenosi w nieznane obszary. (...)  Nigdy po długiej drodze nie powracamy w tę samą przestrzeń i ten sam czas. / Agata Michowska /

Agata Michowska (ur. w 1964 r.) - rzeźbiarka, autorka filmów wideo, instalacji, fotografii, tekstów poetyckich. Studiowała rzeźbę w ASP w Poznaniu. Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie. Początkowo tworzyła rzeźby z gipsu łączonego z metalem, które aranżowały przestrzeń i ją określały. Stosowała proste, syntetyczne formy, czasami odnoszące się do konkretnych przedmiotów. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych prace artystki zdominował problem architektury jako przestrzeni wyznaczanej i porządkowanej przez człowieka. Ostatnio tworzy filmy wideo i instalacje multimedialne. Jej twórczość charakteryzuje się poetycką interpretacją procesów trwania, tworzenia i ulotności relacji.

 

"Joshua"s dream", gips, plisowana tkanina, ¢ 400 cm, 6 fotografii, 70 x 100 cm, DVD 7:34 

MOC SZTUKI 2

MOC SZTUKI. Kolekcja Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

wernisaż: 19 lipca (czwartek), godz. 18.00

19 lipca – 30 września, sala główna

 

Kuratorki: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Grażyna Prusińska

Architektura, aranżacja: Cezary Koczwarski

 

Wystawa ponad 150 prac kilkudziesięciu artystów z tworzonej w Olsztynie od 2005 roku przez Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych kolekcji najnowszej sztuki polskiej, z uwzględnieniem prac artystów olsztyńskich i z regionu Warmii i Mazur.

Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie powstało w kwietniu 2005 roku jako element realizowanego od 2004 roku Narodowego Programu Kultury „Znaki czasu". Ten ważny projekt tworzenia zbiorów publicznych polskiej sztuki najnowszej jest realizowany w miastach wojewódzkich, ale wbrew zamierzeniom już nie we wszystkich. Regionalne kolekcje sztuki są finansowane ze środków publicznych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządowych.

W myśl głównej idei kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, która zawiera się w sformułowaniu „Każdemu czasowi jego sztuka", zbiór ten tworzą dzieła, które są znakiem swojego czasu – prace odnoszące się krytycznie, istotnie, żywo do otaczającej rzeczywistości, kondycji współczesnego świata i człowieka. Większość wśród nich stanowią dzieła najwybitniejszych artystów polskich, w wielu wypadkach już klasyków sztuki najnowszej – malarstwa, grafiki, awangardowej fotografii, wideoartu i instalacji oraz innych klasycznych dziedzin sztuk plastycznych. Klasykom towarzyszą prace artystów średniego pokolenia, a także debiutujących, jednak już znakomicie wpisujących się w założenia programowe powstającego zbioru. Dzieła starszych i młodych artystów, których żywe reakcje twórcze najlepiej charakteryzują swój czas, wpisują się w istniejący ciąg artystyczno-historyczny. Twórcy kolekcji dążą bowiem do tego, by stanowiła ona reprezentatywny obraz sztuki polskiej ostatnich dekad XX i początku XXI wieku.

Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, którego równie ważnym celem działalności jest edukacja poprzez sztukę, od początku istnieje dzięki współpracy i opiece Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kolekcja olsztyńskiej „Zachęty" – po siedmiu latach jej tworzenia – jest przez historyków i krytyków sztuki oceniana bardzo wysoko. Ciągle jednak nie ma własnej siedziby. / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Grażyna Prusińska /

Kolekcja powstaje dzięki dotacjom ze środków finansowych: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorządu Miasta Olsztyna oraz we współpracy z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie..

Artyści Kolekcji:

Basia Bańda, Anna Baumgart, Kuba Bąkowski, Wojciech Bąkowski, Jan Berdyszak, Bettina Bereś, Bożenna Biskupska, Agata Bogacka, Tomasz Ciecierski, Andrzej Cisowski, Anna Drońska, Edward Dwurnik, Stasys Eidrigevicius, Katarzyna Górna, Ryszard Grzyb, Antek Grzybek, Izabella Gustowska, Tomasz Iwanicki, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Paweł Jarodzki, Lina Jonike, Koji Kamoji, Alicja Karska&Aleksandra Went, Robert Knuth, Jarosław Kozłowski, Zofia Kulik, Violetta Kulikowska-Parkasiewicz, Dominik Lejman, Zbigniew Libera, Natalia LL, Robert Listwan, Barbara Lis-Romańczukowa, Róża Litwa, Patryk Lutomski, Łódź Kaliska, Robert Maciejuk, Agata Michowska, Jarosław Modzelewski, Jacek Niegoda, Piotr Obarek, Anna Okrasko, Anna Ostoya, Tomasz Partyka, Andrzej Paruzel, Włodzimierz Pawlak, Dorota Podlaska, Janusz Połom, Joanna Rajkowska, Anna Reinert, Robert Rumas, Zygmunt Rytka, Jadwiga Sawicka, Mikołaj Smoczyński, Marek Sobczyk, Krzysztof Sołowiej, Paweł Susid, Radosław Szlaga, Hanna Śliwińska, Mariusz Tarkawian, Jerzy Truszkowski, Wiesław Wachowski, Krzysztof Wodiczko, Julita Wójcik, Marek Zygmunt