RAJ DLA DZIECI. INSPIRACJE

RAJ DLA DZIECI. INSPIRACJE

wernisaż: 9 maja (czwartek), godz. 18.00

9 maja – 23 czerwca 2013, sala kameralna

 

Kuratorki: Olga Orzeł-Kopeć, Joanna Tekla Woźniak

Współpraca:         

 

Sala kameralna BWA została zaaranżowana w sposób przyjazny dla najmłodszych odbiorców sztuki. Przez okres blisko dwóch miesięcy stanowić ona będzie miejsce nie tyle jednorazowej ekspozycji, co przestrzeń „dziania się", twórczego spędzania czasu i tytułowego poszukiwania inspiracji. Umieszczone w niej zabawki, interaktywne instalacje i siedziska można przenosić z miejsca na miejsce, za każdym razem aranżując zastaną przestrzeń na nowo. Wyświetlone są filmy, a warsztaty plastyczne prowadzą pracownicy BWA i zaproszeni do współpracy artyści. Dzieci stają się tu nie tylko odbiorcami, ale i aktywnymi współtwórcami zdarzeń.

Podczas wystawy wyświetlane są filmy z Serafiński Studio:

- Motyl Alfred (reż. Jan Steliżuk, 2012 r., 8 min.)
- Zielona kredka (reż. Jan Steliżuk, 2009 r., 10 min.)
- Edward Psie Serce (reż. Grzegorz Koncewicz, 2011 r., 10 min.)
- Syn Gwiazd (reż. Marek Serafiński, 2006 r., 23 min.)
- Grzyby burzy (reż. Jan Steliżuk, 2008 r., 13 min.)

 

HARMONOGRAM WARSZTATÓW DLA DZIECI

Warsztat plastyczny „Balonowe zwierzątka"
prowadzenie: Joanna Tekla Woźniak
sobota 18 maja, godz. 19:00 - 21:00 w ramach Europejskiej Nocy Muzeów
warsztat adresowany do dzieci w wieku 4 - 10 lat.

Darmowe zwiedzanie wystawy „Przedziwny ogród Wilkonia". Warsztat plastyczny polegający na wykonywaniu zwierząt - zabawek z baloników i papieru oraz wspólne malowanie.

 

Warsztat językowo - plastyczny „Wszystkie zwierzęta świata"
prowadzenie: Olga Orzeł-Kopeć we współpracy z pracownikami szkoły językowej Play School
sobota 25 maja, godz. 12:00 - 14:00
warsztat adresowany do dzieci przedszkolnych.

Zwiedzanie wystawy „Przedziwny ogród Wilkonia" z przewodnikiem, nauka języka angielskiego, warsztat plastyczny polegający na wykonywaniu przestrzennych przedstawień fantastycznych zwierząt z różnych materiałów. Zajęcia będą mieć na celu wzbogacenie wiedzy dzieci o angielskie słówka dotyczące zwierząt, a także rozwijanie zdolności plastycznych.

 

Warsztat plastyczny „Zwierzęta z origami"
prowadzenie: Katarzyna Tomczuk
wtorek 28 maja, godz. 12:00 - 13:30
warsztat adresowany do dzieci szkolnych.

Warsztat połączony z głośnym czytaniem i prezentacją książki „Dziwne zwierzęta" autorstwa Lotty Olsson, z ilustracjami Marii Nilsson Thore (Wydawnictwo Zakamarki). Zwiedzanie wystawy „Przedziwny ogród Wilkonia" z przewodnikiem, warsztat plastyczny polegający na wykonywaniu zwierząt z papieru w technice origami.

 

Warsztat plastyczny „Zwierzęta z origami"
prowadzenie: Katarzyna Tomczuk
czwartek 6 czerwca, godz. 15:00 - 16:30
warsztat adresowany do dzieci szkolnych.

Warsztat połączony z głośnym czytaniem i prezentacją książki „Nusia i Wilki" autorstwa Pii Lindenbaum (Wydawnictwo Zakamarki). Zwiedzanie wystawy „Przedziwny ogród Wilkonia" z przewodnikiem, warsztat plastyczny polegający na wykonywaniu zwierząt z papieru w technice Origami.

 

Warsztat plastyczny „W moim ogrodzie"
prowadzenie: Olga Orzeł-Kopeć
niedziela 9 czerwca, godz. 12:00 - 14:00
warsztat adresowany do dzieci w wieku 5 - 8 lat.

Warsztat połączony z głośnym czytaniem i prezentacją książki „Linea w ogrodzie Moneta" autorstwa Christiny Björk, z ilustracjami Leny Anderson (Wydawnictwo Zakamarki). Zwiedzanie wystawy „Przedziwny ogród Wilkonia" z przewodnikiem, warsztat plastyczny, podczas którego dzieci wykonają własne trójwymiarowe ogrody z różnych materiałów. Zajęcia mają na celu uwrażliwić dzieci na otaczającą przyrodę oraz nakierować na myślenie przestrzenne.

 

Warsztat plastyczny „Miniaturowe ogródki"
prowadzenie: Joanna Tekla Woźniak
sobota 15 czerwca, godz: 11:00 - 13:00

Zwiedzanie wystawy „Przedziwny ogród Wilkonia" z przewodnikiem, warsztat plastyczny, podczas którego dzieci i dorośli wykonają niecodzienne miniaturowe ogródki z materiałów z recyclingu, ziemi i nasion, które będą mogli zabrać ze sobą do domu.

 

Warsztat „Raj dla Dzieci. Inspiracje"
prowadzenie: Olga Orzeł-Kopeć, Joanna Tekla Woźniak
sobota 22 czerwca, godz: 11:00 w ramach uroczystego zakończenia projektu
warsztat adresowany do wszystkich dzieci i dorosłych.

Zwiedzanie wystawy „Przedziwny ogród Wilkonia" z przewodnikiem, działania plastyczne, wspólne malowanie. Profesjonalne sesje fotograficzne dla dzieci i ich rodzin wykonywane będą tego dnia w BWA przez studio Fotomaluch. 

 

Prowadzący warsztaty:

Katarzyna Tomczuk - absolwentka UWM, z wykształcenia nauczyciel matematyki i fizyki, pasjonatka origami matematycznego. Od kilku lat prowadzi zajęcia z origami na Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki UWM. Współpracuje również z Fundacją Uniwersytet Dzieci oraz Fundacją Projektor.

Joanna Tekla Woźniak - absolwentka ASP w Poznaniu i Glasgow School of Art., kuratorka, artystka i edukatorka. Od kilku lat prowadzi zajęcia plastyczne i warsztaty dla różnych grup wiekowych. Pracowniczka BWA w Olsztynie.

Olga Orzeł-Kopeć - absolwentka UAM w Poznaniu, z wykształcenia historyk sztuki. Prowadzi m.in. zajęcia dla Uniwersytetu III wieku. Pracowniczka BWA w Olsztynie.

Wstęp na wszystkie warsztaty jest wolny. Wystarczy kupić bilet na wystawę.

Zapraszamy serdecznie!

PRZEDZIWNY OGRÓD WILKONIA

PRZEDZIWNY OGRÓD WILKONIA - rzeźby, ilustracje

wernisaż: 9 maja (czwartek), godz. 18.00

9 maja – 27 czerwca 2013, sala główna


Kurator: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Andrzej Stroka

Współpraca:     

W maju sala główna BWA zamieniła się w wielki, tajemniczy ogród, wypełniony monumentalnymi rzeźbami z pełnego drewna, przedstawiającymi znane i wymyślone zwierzęta; wilki, lwy, słoń, konio-osły, dzikie koty, psy. W przestrzeni zawisły metalowe ptaki, nietoperze, ryby, owady. Ściany pokryły wielkoformatowe wydruki z ilustracji przedstawiające leśne ostępy, dżunglę, zaczarowany las. Wszystko autorstwa Józefa Wilkonia, znakomitego ilustratora, rzeźbiarza, znanego już kilku pokoleniom dzieci.

Józef Wilkoń – polski ilustrator, rzeźbiarz, scenograf. Urodził się w 1930 roku, w Bogucicach k. Wieliczki. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.), jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Od lat 60. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym koło Warszawy. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści. Zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Na jego dorobek wydawniczy składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Tworzy „przestrzenne ilustracje", czyli zwierzyńce z drewna i blachy. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych targach i festiwalach książki, laureat wielu nagród i wyróżnień. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010), laureat „Złotego Berła" Nagrody Fundacji Kultury Polskiej.

 

Wystawie towarzyszy specjalne wydawnictwo: artystyczna książka zilustrowana i opracowana graficznie przez Józefa Wilkonia, do tekstu starej piosenki mazurskiej pt. „Wesele ptasząt", który przygotował i opatrzył komentarzem prof. Zbigniew Chojnowski.