EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2013
EUROPEJSKA NOC MUZEÓW
18 – 19 maja, godz. 19.00 – 24.00
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie kolejny raz przyłącza się do Europejskiej Noc Muzeów. To noc, podczas której galerie i muzea pozostają otwarte po zmroku, odkrywając skarby ze swoich zbiorów bądź szykując specjalne prezentacje. Jest to szczególna noc i szczególne wydarzenie kulturalne - umożliwia zwiedzanie wystaw osobom, które w zabieganym dniu nie mają czasu na uczestniczenie w imprezach artystycznych. Przedłużone godziny otwarcia galerii i atrakcyjny program wydarzeń towarzyszących przekonuje ludzi, że sztuka może być czymś ciekawym, inspirującym, może być też zabawą. Wstęp jest wolny! Tego wieczoru w mieście kursować będzie autobus „Nocna Linia Muzealna", który nieodpłatnie dowiezie chętnych do wszystkich miejsc biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów.
W ubiegłym roku Galerię BWA odwiedziły tłumy zachęcone przyjaznym, „wielopokoleniowym" programem Nocy. W tym roku galeria znów przygotowała wystawy z myślą o najmłodszych miłośnikach sztuki - warto przyjść do galerii całą rodziną. W sobotę 18 maja od godz. 19:00 do północy w sali głównej BWA będzie można obejrzeć rzeźby i ilustracje w „Przedziwnym ogrodzie Wilkonia", a najmłodszych widzów zapraszamy do sali kameralnej na pokaz filmów animowanych i do zabawy pełnej inspiracji w „Raju dla dzieci". W godz. 19:00 - 21:00 zapraszamy dzieci w wieku 4 - 10 lat do udziału w warsztatach plastycznych „Balonowe zwierzątka", prowadzonych przez Joannę Teklę Woźniak.
Starszych widzów zapraszamy na pokaz filmów ze zbiorów Filmoteki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; będą to:
- „Somnambulicy", Tadeusz Kantor/ Mieczysław Waśkowski, 1958, 8'46''
- „Moje ulubione rzeczy", Agnieszka Polska, 2010, 6'06"
- „Octopus", Anna Zaradny, 2012, 10'59''.
Główną projekcją pokazu będzie film Anny Zaradny „Octopus" z 2012 roku. To krótka forma filmowa powstała do utworu muzycznego i podejmująca dialog z muzyką eksperymentalną w oparciu o konwencję teledysku - medium charakterystycznego dla muzyki popularnej. Również pozostałe dwie prace - „Moje ulubione rzeczy" Agnieszki Polskiej i „Somnabulicy" Tadeusza Kantora i Mieczysława Waśkowskiego - zakreślają wspólny obszar dla przestrzeni ruchomego obrazu i dźwięku.
W tym roku podczas tej wyjątkowej nocy gościmy KARPATY MAGICZNE - zapraszamy na koncert „Drum Time" pod kopułą Planetarium o godz. 21.00. Wstęp wolny! Zespół powstał w 1998 roku, jako kontynuacja pomysłów legendarnej już grupy Teatr Dźwięku Atman. Założycielami zespołu są pochodzący z Nowego Sącza Anna Nacher i Marek Styczyński. Do tej pory nagrali wspólnie 9 płyt wydanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Od lat z powodzeniem koncertują w całym kraju i za granicą, a każdy ich występ jest jednorazowym i niepowtarzalnym wydarzeniem scenicznym.
W swojej muzyce, stanowiącej połączenie twórczości etnicznej, jazzu oraz muzyki eksperymentalnej, grupa wykorzystuje oryginalne brzmienia niecodziennych instrumentów, takich jak słowacka fujara pasterska, australijskie didgeridoo, chińskie organki lu-sheng, czy indyjskie miniharmonium. Na dwóch ostatnich płytach nagranych przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego, wykorzystano także głosy fok, delfinów, orek i morświnów. Połączenie nietypowych instrumentów z wyjątkowym wokalem wzbogacone jest zawsze o nowoczesne brzmienia gitary elektrycznej czy analogowej elektroniki domowej produkcji.
Najnowszy projekt inspirowany jest wyprawą muzyków na tundrę Sapmi w Laponii, za krąg polarny i stanowi wyraz fascynacji tamtejszą kulturą Samów. W projekcie wykorzystywane są analogowe generatory dźwięku emitujące częstotliwości na pograniczu słyszalnego spektrum sonicznego, zbudowane specjalnie na potrzeby muzyków, a także preparowane instrumenty strunowe, nagrania terenowe i głos. Muzyce łączącej unikalne instrumenty etniczne i cyfrowe przetworzenia oraz techniki głosowe z elementami m.in. tzw. techniki joiku towarzyszyć będą ponadto wizualizacje w formie zdjęć i fragmentów filmów wyświetlonych na w formacie full dome. Na kopule Planetarium wyświetlone zostaną rysunki z bębnów samskich szamanów oraz grafiki z książki autorów „Vaggi Varri", inspirowane m.in. starymi samskimi kompasami.
Dodatkowo od godz. 19.00, przez cały wieczór nabyć będzie można przecenione wydawnictwa o sztuce, odbędzie się również promocja dwóch książek. Pierwsza pozycja to „Rubieże Kultury Popularnej" Anny Nacher. Autorka analizuje w niej m.in. działalność undergroundowych wytwórni muzycznych, pojawienie się kultury używania substancji psychoaktywnych, slow food, miejskie praktyki oporu w postaci guerilla gardening, hipsterstwo, etnodesign czy fenomen tzw. world music. Druga książka to „Vaggi Varri. W tundrze Samow" - jedna z nielicznych dostępnych w Polsce publikacji o surowym, a zarazem niezwykle urzekającym krajobrazie tundry i gór północnej Skandynawii i kulturze Samów (Lapończyków), ich tradycyjnym i współczesnym życiu, rękodziele, języku, muzyce oraz charakterystycznym śpiewie joik. Autorami ksiażki są twórcy Karpat Magicznych - Anna Nacher i Marek Styczyński, a Samowie byli inspiracją do powstania wizualizacji „Drum Time" w Planetarium.