
THERE IS NO SUCH THING AS ART / NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK SZTUKA
Tymek Borowski - „There is no such thing as art" / „Nie ma czegoś takiego jak sztuka"
wernisaż 26 marca (czwartek), godz. 18.00
26 marca – 7 maja , sala kameralna
Kuratorka: Ewelina Bobińska
Tymek Borowski - „There is no such thing as art"
opening: 26.03. (Thursday), 6:00 PM
26.03. - 3.05.2015, main hall
Curator: Ewelina Bobińska
W swojej pracy Tymek Borowski skupia się na „teorii i praktyce rzeczywistości" - poszukiwaniu praktycznych zasad rządzących rzeczywistością. Zajmuje się też samą naturą sztuki: mówi nie tylko o tym, jak być artystą, czym jest sztuka, ale też jak się ją robi, jak wartościuje i jak samo dzieło funkcjonuje w świecie. Demaskuje reguły gry funkcjonujące w obiegu sztuki, przekłuwa nadęty balonik artystycznego światka. Posiłkuje się przy tym materiałami przypominającymi pomoce naukowe: prostymi diagramami, infografikami, planszami z czytelnymi hasłami. Potrafi zaskoczyć widza wykresami tworzonymi markerem na ścianie galerii, internetowymi memami czy krótkimi filmikami animowanymi. Wszystko po to, by „sztukę wytłumaczyć prościej, niż to możliwe, z dala od rozmytych, wewnętrznie sprzecznych definicji". Jego edukacyjne prace mają zabawną, sympatyczno-komiczną formę, ale przesłanie jest poważne, być może nawet kontrowersyjne dla ludzi mocno utożsamiających się z własnym obrazem siebie lub z wyrobioną opinią o sztuce i artystach.
Olsztyńską ekspozycję wzbogacił o najnowsze projekty, w tym komiks o użyteczności sztuki inspirowany książką Stephena Wrighta. Poza pracami krytycznymi zaprezentował też „przykłady pozytywne" - opatrzone komentarzem prace pokazujące, jak sztuka może funkcjonować w codziennym życiu, wywierając pozytywny, praktyczny wpływ na swoich użytkowników. Tytuł wystawy „There is no such thing as art" / „Nie ma czegoś takiego jak sztuka" artysta zaczerpnął z jednej ze swoich prac, w której trawestuje wypowiedź Margaret Thatcher „There is no such thing as society" / „Nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo".
"Ta wystawa opowiada o problemach, jakie mamy z dziełami sztuki i o pomysłach na ich rozwiązanie. Zachęca do spojrzenia na dzieła tak, jak na każdy inny wytwór kultury, taki jak kotlet czy rower, i odpowiedzenia sobie na pytanie - czy ta rzecz coś mi daje? Czy ma jakiś pozytywny wpływ na życie ludzi? Patrzenie na dzieła sztuki przez pryzmat ich użyteczności wcale nie ogranicza artysty. Wręcz przeciwnie - otwiera mu drogę do robienia rzeczy, które mogą być użyteczne, wartościowe i fascynujące dla szerokiego odbiorcy" - Tymek Borowski. / EB /
Tymek Borowski (ur. w 1984 roku w Warszawie). Studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Jeszcze jako student pokazywał swoje prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach. Nominowany do konkursu Spojrzenia 2013, zdobył nagrodę publiczności. Początkowo zajmował się głównie malarstwem i stopniowo rozszerzał paletę używanych mediów. Obecnie tworzy filmy, malarstwo cyfrowe, infografiki, prace do Internetu oraz pisze teksty. Dwa dni po otwarciu wystawy w Olsztynie Tymek Borowski zaprezentował w warszawskiej Zachęcie najnowszy film, który obejrzeć można tu: http://www.howcultureworks.pl/ .
Relacja wideo z otwarcia wystawy: