A

TU BYŁAMTRWANIE

 Violetta Kulikowska-Parkasiewicz

"TU BYŁAMtrwanie" Violetta Kulikowska-Parkasiewicz

wernisaż: 18 czerwca, godz. 18:00

18 czerwca - 26 lipca, sala kameralna

 

TU BYŁAMtrwanie to projekt, który jest wynikiem refleksji zrodzonej w długotrwałym procesie tworzenia rysunku. Dziesiątki, a często setki godzin, poświęconych jednej pracy determinuje moje długie trwanie określone i zdefiniowane powstałym rysunkiem. To ślad, dowód mojego istnienia, mojej obecności tak długiej, iż staje się przyczynkiem do rozważań na temat trwania jako sposobu, możliwości istnienia oraz trwania jako wartości samej w sobie. 

 

Istnieje w człowieku atawistyczna potrzeba utrwalenia swojej obecności. Zostawia więc znak, który wielokrotnie sprowadza się do banalnego napisu "tu byłem/łam". W swoim projekcie wykorzystuję tę frazę wielokrotnie, zaklinając banał w wartość wyznaczoną czasem. W rysunku, moje trwanie staje się mocne i głębokie, podkreślone kontemplacyjną świadomością bycia, jak również świadomością upływu czasu spychającego teraźniejszość do przeszłości. W opozycji do tej formy trwania stawiam nietrwałość i zmienność, gdzie proces przechodzenia w przeszłość odbywa się szybko, prowadząc do nieobecności oraz zapomnienia. Pojawia się też próba zatrzymania chwili w kadrze, ale jest to jedynie migawka, intymna notatka, swoją formą nawiązująca do dziecięcych "sekretów" zakopanych w ziemi i odkopywanych na krótko po to, aby móc dzielić się z innymi zawartą w nich tajemnicą, w moim przypadku - tajemnicą ulotności bycia. /Violetta Kulikowska-Parkasiewicz

Violetta Kulikowska-Parkasiewicz (1970). Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom w 1995 w pracowni prof. Leszka Kiljańskiego w Zakładzie Grafiki Warsztatowej. Pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie na stanowisku adiunkta. Od 2014 r. pełni funkcję Kierownika Zakładu Grafiki. Uprawia rysunek, instalację, wideo. Autorka wystaw indywidualnych, uczestniczka konkursów plastycznych i wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Nagrody i wyróżnienia: 

The Prize of the Slovak Union of Visual Artists w Międzynarodowym Biennale Rysunku w Pilznie, 2014 

Nagroda Przewodniczącego Rady Miejskiej Kalisza w Kaliskim Biennale Rysunku i Grafiki "Próba 1", 2012 

Wyróżnienie w VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego - Lubaczów 2011 

II Wyróżnienie w VI Olsztyńskim Biennale Plastyki, 2009 

III Nagroda na VI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów, 2008

II Nagroda w V Olsztyńskim Biennale Plastyki, 2007

Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w II Międzynarodowy Konkurs Rysunku, Wrocław, 2003

Grand Prix w III Olsztyńskim Biennale Plastyki, 2003

II Nagroda Dyrektora Galerii Sztuki w Częstochowie w V Triennale Sztuki Sacrum "Ku cywilizacji życia", 2003

Wyróżnienie na Wystawie Malarstwa Rysunku Grafiki i Rzeźby, Gdańsk , 2002