A

TAKI PEJZAŻ

 Ewa Plichta-Lubieniecka

Ewa Plichta-Lubieniecka "Taki pejzaż"

wernisaż: 30 lipca (czwartek), godz. 18:00

30 lipca - 13 września, sala główna

 

Sponsor wernisażu: 

 

Wiodącym tematem prac artystki jest okoliczny pejzaż. Jej malarstwo charakteryzuje się bogactwem barwy, faktury i formy, przez co bardziej przywodzi na myśl fantazyjną abstrakcję niż realistyczne panoramy. Ewa Plichta-Lubieniecka urzeka widza intymnym zachwytem nad rodzinnymi krajobrazami, wciąga go w zadumę nad tożsamością i związkiem z naturą. Twórczość artystki to radość, energia i bogactwo barw, które stanowią swoisty hołd życia.

 

Ewa daje nam malarstwo szczere, dynamiczne, w miarę dramatyczne i „kulturalne” zarazem. Tworzone z pasją, w której jest miejsce na bardzo osobiste, indywidualne impresjonowanie i poszukiwanie emocjonalnego ekspresjonizmu. Swoboda malowania i komponowania, operowania barwą współgra z wewnętrzną przyjemnością jaką daje nam sam proces malowania, gdzie świat staje się impulsem dla tworzenia własnych, malarskich komentarzy.

 

Ewa Urbańska, ze wstępu do katalogu "Malarstwo, collage", 2001 r.

 

Ewa uprawia malarstwo, to agrarne określenie w pełni oddaje jej stosunek do sztuki. Dzieła wzrastają w przyjaznym mikroklimacie. Autorka jest dla nich słońcem, wiatrem, deszczem i ziemią. Dojrzałe plony zachwycają bogactwem formy: Barwy, faktury kształtów i układów kompozycyjnych. Abstrakcyjne pejzaże są wielowarstwowe. Narastają tak, jak narastają emocje z fascynującym zjawiskiem.

 

Leszek Sokoll, ze wstępu do katalogu "Taki pejzaż - malarstwo", 2013 r.

 

Ewa Plichta-Lubieniecka to jedna z najbardziej rozpoznawalnych olsztyńskich artystek. Malarka, rysowniczka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1981 roku w Pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Edmunda Piotrowicza. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2004 roku otrzymała nagrodę w IV Biennale Plastyki Olsztyńskiej za obraz "Szczęśliwe Mazury...".