
ZOOM NA DESIGN
ZOOM NA DESIGN
wernisaż: 15 września (wtorek), godz. 18:00
15 września - 11 października, sala kameralna, hol
Kuratorka: Anna Dubieniecka-Suszek
Główną ideą wystawy jest prezentacja trendów i inspiracji dzisiejszego, polskiego designu. Pięć kategorii, pięć wyjątkowych krain współczesnego wzornictwa, reprezentowanych przez najciekawsze studia projektowe. Plastik, szkło, drewno, metal i natura. Niekonwencjonalne rozwiązania, nie zawsze oczywiste materiały, wielowymiarowość, innowacyjność, kreatywność – to ZOOM NA DESIGN.
PLASTIK
PUFF-BUFF DESIGN – za tą wyjątkową inicjatywą stoją dwie osoby: Anna Siedlecka i Radek Achramowicz. Specjalizują się w produkcji nowoczesnego oświetlenia. O swoich pracach mówią:
Piękno, ale z nutką przekory, która nadaje życiu smak. Od początku naszej działalności napędza nas idea poszukiwania nowych rozwiązań w oświetleniu. Nasze wypełnione powietrzem lampy inspirowane są kreatywnymi eksperymentami w sztuce i designie lat 50. i 60. Wykorzystujemy powietrze, najbardziej ekologiczny i niewinny materiał, jaki można sobie wyobrazić. Pochwycone w cienką membranę ma ono niezwykłą wytrzymałość. Elastyczne struktury naszych lamp w połączeniu z energooszczędnymi źródłami światła są znaczącą alternatywą dla konwencjonalnych materiałów. Możliwości tej technologii są ogromne, mogą wręcz uzależniać! Bo lampa to znacznie więcej niż tylko źródło światła. Może podkreślić osobowość, wyrazić indywidualny gust i wnieść do życia odrobinę poezji. / wywiad dla culture.pl, czerwiec 2011
SZKŁO
VELT – studio projektowe, które słynie z wyjątkowych szklanych lamp. Ich twórcą jest Jeremi Nagrabecki, niepokorny absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, który radość i satysfakcję zawodową odnalazł w projektowaniu. Jego lampy powstają głównie ze szkła sodowanego, formowanego w tradycyjny sposób, przez co każdy wyrób jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Światło, przenikając ręcznie uformowane szkło, wydobywa smugi koloru, drobne różnicze grubości, niekiedy zatopione bąbelki powietrza. Studio VELT projektuje również lampy, które stanowią niekonwencjonalne rozwiązania: lampa Laga – działa na zasadzie szklanego światłowodu, lampa Camera Obscura – wykorzystuje efekt odwróconego obrazu, lampa Oko – wykorzystuje magnes do kierowania snopem światła.
DREWNO
SUSZEK DESIGN – twórca marki, Jacek Wojciech Suszek jest projektantem mebli i innych produktów wzornictwa przemysłowego. Współpracuje z wieloma producentami, architektami i kolektywami artystycznymi, tak w kraju, jak i zagranicą. Wspiera regionalną tradycję i rzemieślniczy proces produkcji, w której wykorzystuje naturalne materiały: drewno, sklejka, wełna, len. Wyjątkowość tego studia projektowego polega na godzeniu tradycji z innowacją nowych form oraz przełamywaniu barier i dotychczas panujących konwencji.
METAL
OSKAR ZIĘTA – absolwent Wydziału Architektury Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie postrzega design jako proces, co doskonale widać w jego projektach. Symbioza technologii, materiałoznawstwa, inżynierii i sztuki widoczna jest w jego autorskim systemie FIDU, polegającym na tworzeniu form przestrzennych z metalu. Wyjątkowa i innowacyjna technologia pozwala na tworzenie trójwymiarowych obiektów z wykorzystaniem płaskich kształtów wyciętych z cienkiej blachy metalu o grubości zaledwie 0,5 cm, przez co formy są zarazem lekkie i bardzo stabilne. Właściwości mebli wykonanych w technologii FIDU ułatwiają transport, ponieważ wysyłane są w płaskich formach, które zostają następnie wypełnione powietrzem. Przedmiot, który jeszcze przed chwilą był płaskim kawałkiem metalu, sam przyjmuje optymalny kształt. Jest produktem seryjnym i niepowtarzalnym jednocześnie, bo blacha nigdy nie wygina się tak samo / OZ
NATURA
FLORABO – pracownia została założona w 2010 roku przez Halinę Kamińską, architekta krajobrazu, która wyszła z inicjatywą zmian w wertykalnej uprawie roślin. Opracowane przez studio projekty mają na celu przywracanie żyjącej zieleni w naturalne środowisko człowieka, tworzenie zielonych przestrzeni publicznych i biurowych, a także prowadzenie badań nad jakością powietrza wewnętrznego. Projekt FLORAMA, który jest pierwszą na rynku mobilną zieloną ścianą, otrzymał w 2012 roku prestiżowe wyróżnienie MUST HAVE! przyznawane w ramach Łódzkiego Festiwalu Designu. FLORAMA zyskała także zainteresowanie i uznanie w firmie Ambius, która określiła ją mianem produktu innowacyjnego na skalę światową, prostego w obsłudze i łatwego w serwisie.