A

INIRE "SHIPWRECK SCORE" - AUDIO PERFORMANCE

1 czerwca (niedziela), godz. 19:00, sala projekcyjna Planetarium

Audio performance "Shipwreck score" grupy INIRE z wizualizacjami wideo

czas trwania: 50 minut, wstęp wolny

Współpraca:  

 Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Edukacja Kulturalna

Występ grupy INIRE zainauguruje projekt „Ucho Miasto. Olsztyńskie Spotkania z Audio Artem", który potrwa w naszym mieście przez cały czerwiec. W ramach projektu, którego głównym organizatorem jest BWA Galeria Sztuki w Olsztynie odbędą się liczne warsztaty, prelekcje, koncerty i audio performance.

INIRE to wrocławska grupa artystyczna powstała wiosną 2001 roku. Jej skład jest ściśle uzależniony od realizowanych projektów. Inicjatorem i głównym jej animatorem grupy jest Krzysztof Pawlik, który w Olsztynie wystąpi wspólnie z Małgorzatą Dancewicz. W swoich działaniach INIRE łączy filozoficzne i antropologiczne poszukiwania z audiowizualnymi środkami wyrazu. Grupa stara się nadawać nowe znaczenia wątkom ugruntowanym już w naszej historyczno-literackiej i kulturowej tradycji. Nie jest to jednak twórczość na nowo tłumacząca klasykę, a raczej poszukująca indywidualnego doświadczania mitu, kształtującego się na granicy muzyki elektroakustycznej, wideo artu i audiowizualnego performance'u.

"Shipwreck score" to projekt nierozerwalnie związany z przestrzenią. Nagrania, które posłużyły za bazę audio i wideo występu wykonane zostały podczas pobytu grupy INIRE w Islandii. Idea zainspirowana była osobliwą atmosferą zatoki Djúpalónssandur, gdzie w 1948 rozbił się angielski statek rybacki. Wówczas było to miejsce pracy sześćdziesięciu łodzi. Dziś, jedyne, co pozostało, to szczątki wyrzuconego na brzeg wraku organizującego pustą przestrzeń. Jak mówią muzycy z grupy INIRE - zatoka Djúpalónssandur dziś to puste terytorium po człowieku, gdzie nie ma podziału na naturę i kulturę. Owa granica zostaje zatarta, ponieważ nikt jej już nie ustala.

Do pozyskiwania dźwięków i obrazów gruoa wykorzystała fragmenty wyrzuconych na brzeg metalowych części statku. To oryginalne „instrumentarium" sprawiło, że klasyczne pojęcie field recordigu przenika się tu z duchem muzyki industrialnej. Zarejestrowany w zatoce materiał dźwiękowy i wizualny poddany został dekonstrukcji przez analogowe systemy modularne Buchli, Doepfera i inne. Całości dopełniają wokale Eddy Bergsveinsdóttir.

"Shipwreck score" to punkt zwrotny w twórczości grupy, jest bowiem pierwszym performansem, w którym zastosowano technikę analogowej syntezy modularnej zarówno w warstwie audio jak i wideo. Performance ten pokazywany był dotychczas m.in. na Generative ArtLab w Lucce, Kinetica Art Fair w Londynie i Festiwalu Audio Art w Krakowie. 1 czerwca INIRE wystąpi w Olsztynie po raz pierwszy.

Szczegółowy program wydarzeń Ucho Miasto można znaleźć na:

http://uchomiasto.blogspot.com

https://www.facebook.com/uchomiasto