A

ŚWIATY ZAPOMNIANE, ŚWIATY ODKRYWANE

Światy zapomniane - Światy odkrywane / Czeskie Sudety, Prusy Wschodnie

"Zaginione Sudety"
"Atlantyda Północy. Dawne Prusy Wschodnie w fotografii z lat 1864-1944"

Wernisaż: 2 marca (czwartek), godz. 17:00

2 marca - 2 kwietnia, sala główna

Pod hasłem zaginione krajobrazy kulturowe w Europie Środkowej, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie przypomina swoją głośną wystawę z 1993 roku: "Atlantyda Północy. Dawne Prusy Wschodnie w fotografii z lat 1864-1944".

Znakomitym pretekstem do ponownej prezentacji "Atlantydy" jest towarzysząca jej wystawa fotografii pt. "Zaginione Sudety" przygotowana przez Stowarzyszenie Antikomplex z Pragi. Wystawa prezentuje przemiany krajobrazu historycznego, kulturowego pogranicza czesko-niemieckiego. Twórcy wystawy odnaleźli historyczne zdjęcia i materiały archiwalne sprzed II wojny światowej regionu i te same miejsca sfotografowali współcześnie w konwencji starej fotografii.

Pierwsza wystawa "Atlantyda Północy" prezentowała wybór 517 fotografii, w obecnej zostanie pokazanych 300 fotogramów. Wszystkie powstawały w latach 1864 - 1944, ich autorami byli pracownicy etatowi i amatorzy prowincjonalnego urzędu konserwatora zabytków sztuki w Królewcu. Zbiory negatywów trafiły do polskich rąk przypadkowo, kiedy w 1945 roku natrafiono na bocznicy kolejowej w Toruniu na pozostawiony tam wagon wypełniony archiwaliami królewieckimi. Zbiory zabezpieczono i przekazano do Instytutu Sztuki PAN w Warszawie oraz częściowo Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Olsztynie. W 1993 roku na podstawie zbiorów IS PAN powstała wystawa fotografii.

 

 


Prezentowane fotografie wykonane zostały z oryginalnych szklanych negatywów. Wybrano zdjęcia, które obrazowały piękno pejzażu historyczno-kulturowego dawnych Prus Wschodnich, najczęściej już utraconego, m.in. dawnego Königsberga, miasteczek pruskich, pojedynczych zabytków architektury, mazurskiego i warmińskiego budownictwa drewnianego zespołów wiejskich.

Wystawie "Atlantyda Północy" towarzyszy obszerny i bogato ilustrowany album w wersji polsko-niemieckiej, na który złożyły się artykuły naukowe olsztyńskich autorów poświęcone dziejom Prus, historii kolekcji królewieckiej oraz teksty poetyckie (mała antologia poezji polskiej i niemieckiej o regionie) ponadto 129 ilustracji i szczegółowy wykaz eksponowanych na wystawie fotografii.