CZAS WYTCHNIENIA
Wernisaż: 19 września (czwartek), godz. 18:00
19 września - 13 października, sala główna
Myślę, że tytuł tej wystawy wyjaśnia wszystko. Tak, bo gdy po latach obejrzymy się za siebie, widzimy długą, krętą i wyboistą drogę. I powoli zaczynamy tęsknić do czasu wytchnienia właśnie... A gdy już się zjawia taki czas, łapiemy głęboki oddech i... i wracamy z radością do swoich pasji.
Elwiry pasją, ale i zawodem, było projektowanie wnętrz i ogrodów, było malarstwo i był rysunek oraz fotografia. Artystka nigdy jednak nie poruszała się w swojej sztuce na koturnach. I dobrze, bo nietrudno wtedy o potknięcie się czy upadek nawet! Zresztą... od czasu do czasu się potyka, ale tylko dlatego, że chodzi zwykle z głową w chmurach.
Joanna Wilengowska powiedziała kiedyś o twórczości Elwiry: "...to sztuka nie agresywna, nie koląca w oczy, nie rozdrapująca ran i nie bulwersująca. Być może każdy z "wynalazków" Elwiry (antygrawitacja, muzyka bezdźwięczna, napowietrzenie, ubudynkowienie itd...) już gdzieś zaistniał i być może dawno wymościł sobie wygodne gniazdko w historii sztuki, ale przecież nie odkrywczość jest siłą tego malarstwa, a kombinacja składników".
Twórczość Elwiry Iwaszczyszyn to pewnego rodzaju azyl, w którym wielu z nas znajdzie radość i wytchnienie, uśmiech i spokój, o co w tych coraz dziwniejszych czasach nie jest łatwo... / Mateusz Iwaszczyszyn
Elwira Iwaszczyszyn urodziła się i mieszka w Olsztynie. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskała w 1981 r. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, fotografią. Przez lata zajmowała się również projektowaniem wnętrz i ogrodów. Ma szereg realizacji w tych dziedzinach. Projektowała okładki płyt, plakaty olsztyńskich kabaretów i Olsztyńskich Spotkań Zamkowych - Śpiewajmy Poezję. Swoje prace z zakresu malarstwa, rysunku i fotografii, prezentowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i Europie (Francja, Niemcy, Włochy, Szwecja, Ukraina). Jest inicjatorką i realizatorką zdarzeń artystycznych „Baby Warmińskie” i „Dziady Pruskie”. Przez kilkanaście lat organizowała i aranżowała coroczną wystawę dzieł sztuki artystów środowiska olsztyńskiego, towarzyszącą imprezie muzyczno-kabaretowej „Dżeztiwal” w Stodole Kultury w Dobrym Mieście. Jej prace znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. W 2010 r. otrzymała nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt pracy w dziedzinie plastyki. W 2015 r. otrzymała odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.