ĆWICZENIA Z PODRÓŻY
Antek Grzybek - „Ćwiczenia z podróży"
wernisaż: 8 marca (czwartek), godz. 18.00
8 marca – 7 kwietnia, sala kameralna
Zdarzają się takie chwile, gdy postanawiam ustawić kamerę wertykalnie. Neguję w ten sposób naturalny sposób patrzenia i siłą rzeczy zaczynam podglądać rzeczywistość. Kamera pracuje, a ja już nie mogę właściwie nic robić poza obserwacją, poza cierpliwym wpatrywaniem się w wizjer. I gdy owa cierpliwość wyzwala we mnie stan wręcz kontemplacyjnego uniesienia, to wiem, że to właśnie wideo dołączy do serii, że potem poddam je właściwej mu transformacji.
W zamyśle „Ćwiczenia z podróży" to tylko narzędzia do bezdogmatycznej medytacji. Narzędzia, choć w swojej konstrukcji pozbawione metafizycznych trików i filmowego scenariusza, to nasycone czystą fizycznością i dramaturgią przypadku. A z drugiej strony to prace rekurencyjne - zapętlone w taki sposób, by wydawały się nieskończoną rejestracją wideo - bez początku, bez końca. Bo choć ostatnia nagroda Nobla z fizyki zdaje się potwierdzać, że nie możemy liczyć na nieskończony ciąg kosmologicznych reinkarnacji, a raczej czekać absolutystycznego końca w potędze Entropii, to nawet w najbardziej racjonalistycznie zatwardziałym umyśle musi tlić się niewiara w tak trywialny porządek rzeczy. Dlatego każda z prac poddana jest innej, cyfrowej manipulacji: od drobnych zabiegów z czasem rzeczywistym nagrania, po dziesiątki godzin maskowania postaci. Od delikatnych korekcji koloru, po znaczące zabawy z perspektywą. Bo bezradność wobec imperatywu obiektywnego osądu i tak koniec końców kieruje nas w stronę kreacji; osobistej, nieobiektywnej.
I jeszcze przecież „Ćwiczenia z podróży" to faktyczne miejsca w przestrzeni i jednocześnie abstrakcyjne współrzędne na mapie. Realne i nierealne zarazem. Piękne. /Antek Grzybek/
Zdjęcia: seria prac wideo 2008-2011 (kadry z filmów)
Antoni Grzybek (ur. 1971 roku w Pruszkowie). Od 1977 roku mieszka w Olsztynie. W 1996 roku z wynikiem bardzo dobrym i wyróżnieniem dziekańskim, ukończył studia magisterskie na Wydziale Wychowania Artystycznego WSP w Olsztynie, a dyplom artystyczny wykonał w pracowni malarstwa prof. Janusza Kaczmarskiego.
1996-2003 - redaktor graficzny i współtwórca pisma literacko-kulturalnego „Portret" promującego polskich i zagranicznych młodych literatów i plastyków.
1999/2000 - współorganizator i uczestnik projektu „Smiling Sosso - Teatr w ruchu" w Bośni i Hercegowinie przy Save the Children /US.
2002 - realizator warstwy dźwiękowej audycji „Ucho do wycierania Portretu" przy Radiu Olsztyn.
2005 - obronił przewód doktorski z zakresu grafiki na ASP w Katowicach.
2005 - jego projekt "Passing Time" został zakupiony do stałej kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
2006 - zakwalifikowany do Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej w Krakowie oraz zaproszony do udziału w Festiwalu Sarajevska Zima w roku 2007.
2008 - 2010 - stworzył i prowadził przy Miejskim Ośrodku Kultury - „haloGalerię" - pierwszą w Olsztynie galerię promującą sztukę nowych mediów.
2011 - na zaproszenie departamentu Cote d' Armor w Bretanii stworzył przy współpracy z pianistką Lidią Domancich i wiolonczelistą Armandem Zverinogrodskim projekt multimedialny "Rites and Variables".
Posiada w swoim dorobku ponad 60 udokumentowanych działań i prezentacji artystycznych zrealizowanych w kraju i za granicą (Bośnia i Hercegowina, Francja, Grecja, Holandia, Litwa, Niemcy, Rosja, Szwecja, Włochy). Od września 2000 zrealizował 20 filmów animowanych i etiud eksperymentalnych. Jest jednym z prekursorów zastosowania technologii veejay'ingu w sztukach pięknych. Został wyróżniony przez redakcję miesięcznika „Art & Business" i jestem wielokrotnym laureatem Biennale Sztuki Olsztyńskiej.