A

BERDYSZAK, GIEROWSKI, KAŁUCKI, KAMOJI

Berdyszak, Gierowski, Kałucki, Kamoji

wernisaż: 8 marca (czwartek), godz. 18.00

8 marca – 15 kwietnia, sala główna

Współpraca:

 

Wystawa prezentuje 66 dzieł czterech wybitnych klasyków polskiego malarstwa współczesnego XX wieku, reprezentujących nurt sztuki abstrakcyjnej: Jana Berdyszaka, Stefana Gierowskiego, Jerzego Kałuckiego oraz Kojiego Kamoji. Wszystkie prace pochodzą z jednej z ciekawszych prywatnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce - prywatnego zbioru Waldemara Andzelma. Ta imponująca kolekcja gromadzona była konsekwentnie przez lata w oparciu o przyjaźń kolekcjonera z twórcami. Osobiste kontakty i rozmowy z artystami pogłębiały jego wiedzę o nich, a poznawanie ich sposobu myślenia pozwalało na ciągłe odkrywanie i pozyskiwanie nowych dzieł, jak też zrozumienie sztuki innych artystów, którzy swą uwagę koncentrują wokół zagadnień formy oraz relacji między elementami przestrzeni – ruchem, grą światła i kolorem.

Spotkanie z obrazami Berdyszaka, Gierowskiego, Kałuckiego i Kamoji dowodzi, że percepcja sztuki jest procesem dynamicznymi i żywym, który nie powinien sprowadzać się do podporządkowanego nawykom wizualnym, automatycznego i bezrefleksyjnego notowania spostrzeżeń. Formy plastyczne są bowiem źródłem odczuć i myśli, które w konsekwencji przyczynić się mogą do pogłębienia rozważań nad zagadnieniami z różnych płaszczyzn egzystencji. Ukryty w obrazie potencjał pozwala mu funkcjonować poza kategoriami fizycznymi i wejść w obszary przestrzeni mentalnych, czysto pojęciowych, odbieranych intuicyjnie. (...) By jednak owe pokłady treściowe miały szanse się ujawnić, konieczna jest mobilizacja ze strony percypującego. Rola odbiorcy polega przede wszystkim na tworzeniu pojęć postrzeżeniowych i chwytaniu integralnych cech struktury obrazu, odbieranego w oparciu o wyzyskiwanie zasad jego organizacji, ujawniających się w układach kształtów, linii i barw oraz formułowaniu na ich podstawie własnych wniosków. Prace zgromadzone w kolekcji Waldemara Andzelma pobudzają do takiej aktywności.
/ Natalia Cieślak, z katalogu wystawy /

 Jan Berdyszak – ur. w 1934 roku w Zawarach, malarz, rzeźbiarz, grafik, autor instalacji scenograf, pedagog, teoretyk sztuki. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Poznaniu, gdzie pracuje od 1965 roku i obecnie jest profesorem. W latach 1984-1987 pełnił funkcję prorektora uczelni. W 1999 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Za zasługi dla kultury polskiej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, prace jego znajdują się w wielu zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych.

Stefan Gierowski – ur. w 1925 roku w Częstochowie, malarz, pedagog, profesor, teoretyk sztuki. Od 1949 roku mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknychw Krakowie, studiował również historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1976 roku był wykładowcą i profesorem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w której pełnił różne funkcje – był krótko rektorem i przez sześć lat dziekanem wydziału malarstwa. Jest laureatem nagrody im. Jana Cybisa oraz Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa. Za zasługi dla kultury polskiej odznaczony został Złotym Medalem Gloria Artis. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, prace jego znajdują się w wielu zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych.

Jerzy Kałucki – ur. w 1931 roku we Lwowie, malarz, scenograf, pedagog. Mieszka i pracuje w Krakowie, od 1976 roku należy do Grupy Krakowskiej. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknychw Krakowie. Do 1980 roku pracował jako scenograf teatralny i telewizyjny, uprawiając jednocześnie malarstwo. W latach 1981-2003 prowadził pracownię malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – od 1991 roku jako profesor zwyczajny. Jest laureatem nagrody im. Jana Cybisa. Brał udział w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, jego obrazy znajdują się w zbiorach muzeów polskich i obcych oraz w kolekcjach prywatnych.

Koji Kamoji – ur. w 1935 roku w Tokio, malarz oraz twórca obiektów i instalacji. Za namową swojego wuja Ryochu Umedy, historyka, poety i tłumacza literatury polskiej, przyjechał do Polski w 1959 roku, gdzie pozostaje do dziś. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych „Musashino" w Tokio oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni profesora Artura Nachta Samborskiego). Jest laureatem Nagrody Krytyki im. C. K. Norwida. Miał około pięćdziesięciu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą, brał też udział w wielu wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich i obcych oraz w kolekcjach prywatnych.

/ fragmenty not biograficznych: Małgorzata Laurentowicz-Granas, z katalogu „Berdyszak, Gierowski, Kałucki, Kamoji" wydanego przez Muzeum Miasta Łodzi, Łódz, 2011 /