A

FINISAŻ WYSTAWY JANA BUŁHAKA

Spotkanie wokół twórczości Jana Bułhaka i wspołczesnego na nią spojrzenia.

kiedy: 29 września (niedziela), godz. 12:00
gdzie: BWA Olsztyn, al. Marsz. J. Piłsudskiego 38A

______

Prezentowana w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie wystawa „Krajobrazy. Warmia i Mazury 1946-1949” to prezentacja powojennej dokumentacji Ziem Odzyskanych, którą wykonał Jan Bułhak na zamówienie państwa polskiego. Wystawa ta jest istotnym głosem w dyskusji, którą od lat prowadzą badający ten region historycy i socjologowie. Utrwalone przez Jana Bułhaka w 2 połowie lat 40. XX w. widoki miast, wsi i krajobrazy zostały zestawione ze współczesną dokumentacją tych miejsc, których autorem jest Robert Tyska. Porównanie fotografii, które dzieli niemal 80 lat ukazuje nowe konteksty procesu zmian jakie dokonały się nie tylko w kulturze materialnej, ale również w szeroko rozumianym krajobrazie kulturowym. Z dzisiejszej perspektywy, spoglądając wstecz w kierunku miejsc uwiecznionych przez Jana Bułhaka, zastanawiamy się jak społeczności, które znalazły się na tych terenach po II Wojnie Światowej wpłynęły na dzisiejszy obraz Warmii i Mazur. Głos odnoszący się do tożsamości społecznej i kulturowej zawsze będzie pełen emocji i osobistych odniesień do historii rodzinnych. Po niemal 80. latach budowania nowej wspólnoty na Warmii i Mazurach złożonej z tak różnorodnych ludzkich historii istotne jest poszukiwanie odpowiedzi na coraz bardziej nurtujące pytania, czy pomimo różnic w poglądach dotyczących pamięci kulturowej i historycznej, możliwe jest wypracowanie wspólnego spojrzenia i dialogu w odniesieniu do historii tego regionu i jego mieszkańców.

 

 

Mariola Balińska – historyczka sztuki, muzealniczka, autorka tekstów o sztuce, kuratorka ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in.: w Kolonii Artystów w Galerii Mm, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, Bibliotece Polskiej w Paryżu, Składnicy Sztuk, BWA w Olsztynie oraz NOMUS Nowe Muzeum Sztuki. Jest autorką tekstów poświęconych twórczości Jana Bułhaka m.in. tekstu dotyczącego fotografii wileńskiej Jana Bułhaka znajdującej się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jest autorką  wystawy „Wilno i Wileńszczyzna w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka” prezentowanej  w Bibliotece Polskiej w Paryżu (2013) oraz Gdańskiej Galerii Fotografii (2014). Obecnie pracuje w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jako specjalistka ds. wystaw i kolekcji.

 

Robert Tyska – absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Warszawie. Od końca lat 90. związany cyfrowymi systemami przetwarzania i kreacji obrazu. Autor identyfikacji stacji telewizyjnych: TVP1 TVP2, Polsat Play. Autor oprawy graficznej i scenografii do wielu programów telewizyjnych, w tym Discovery, TLC, ID, TVP. Scenarzysta i reżyser wielu krótkich form filmowych, reklam oraz teledysków. Współzałożyciel Fundacji Otwarta Scena. W ostatnich latach dokumentuje zmiany społeczne i kulturowe na Warmii i Mazurach.