A

BREAK POINT

 Tomasz Drewicz

Otwarcie: 11 października (piątek), godz. 18:00

11 października – 3 listopada 2024 | sala główna

 

Na wystawie pt. "Break Point", prezentowanej w salach olsztyńskiego BWA, Tomasz Drewicz kontynuuje eksplorację obszarów powołanych wiosną tego roku na wystawie pt. "Tie-Break" zrealizowanej w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Koncepcja wystawy skupia się na analizie pojęcia Remisu, wywodząc go z obszaru sportu, by następnie, wprowadzić w szerszy kontekst (społeczny czy polityczny). Prezentowane prace odnoszą się do kwestii zderzenia się ze sobą przeciwstawnych sił, jak również sprowadzania różnych czynników do wspólnego mianownika oraz ostatecznie do konieczności utrzymywania równowagi.  Zarówno tytuł jak i forma ekspozycji poruszają problematykę odnoszącą się do pojęcia Impasu; pozostawania w ciągłym napięciu i gotowości do działania – osiągania stanów granicznych i sposobów ich przekraczania. Wiąże się więc równie mocno z procesem Przemiany wynikającym z obserwowanego Zdӕrzenia.

 

Istotnym dla artysty jest fakt, iż Remis i Przemiana mogą być ze sobą związane na różne sposoby (w zależności od kontekstu). Remis może bowiem wpływać na proces przemiany lub być efektem pewnych zmian, a przemiana może dążyć do osiągnięcia nowej równowagi lub wpływać na chwilowy remis w pewnym procesie. Tymczasowy charakter remisu lub rozejmu oznacza zatem, że jakkolwiek rozumiany konflikt może być na pewien czas wstrzymany, choć z całą pewnością nie zostanie zakończony na stałe…

 

Tomasz Drewicz, posługuje się głównie instalacją i obiektem, często łącząc je z fotografią, wideo czy performance. Jego prace, określane jako "zdӕrzenia", zachęcają do interakcji i refleksji ze strony widza. Prezentowana w BWA realizacja, stanowi, w pewnym sensie, podsumowanie analiz autora związanych z poruszaną w ostatnich latach problematyką, odnoszącą się do kwestii równowagi czy impasu. Wystawa „Break Point” zaprasza do refleksji nad naturą zwycięstwa, porażki, remisu i przemiany oraz ich wzajemnych relacji.

 

 

Tomasz Drewicz urodził się 1982 roku w Obornikach Wielkopolskich. Artysta, kurator, krytyk i teoretyk sztuki. W latach 2001-2005 studiował na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej. W latach 2004-2009 na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Edukacji Artystycznej w dwóch specjalnościach: Promocja i Krytyka Sztuki oraz Pedagogika Sztuki. Dyplom w drugim zakresie (z Rzeźby) w pracowni prof. Marcina Berdyszaka. Od roku 2009 pracuje na macierzystej uczelni – obecnie na stanowisku adiunkta w I Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych. W roku 2014 uzyskał stopień doktora sztuki.

 

Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w roku 2010 oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania w roku 2011. Zrealizował kilka wystaw indywidualnych, między innymi “Tie-Break” w MOS Gorzów Wielkopolski, „Zdӕrzenie losowe” w BWA Ostrowiec, „Rozbrojenie jaźni” w BWA Olsztyn, „Komfort termiczny” w MCSW „Elektrownia” w Radomiu oraz „Ciepłem” i „Zaraz wracam” w Galerii AT w Poznaniu. Brał również udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Publikuje teksty w magazynach polskich i zagranicznych.

 

W swojej praktyce artystycznej zajmuje się przede wszystkim instalacją i obiektem. Często sięga również po inne media takie jak: fotografia, wideo a czasem również performance. Swoje realizacje nazywa „zdӕrzeniami”, a do ich współtworzenia często zaprasza odbiorców. W swoich ostatnich pracach rozpatruje zagadnienia związane z fenomenem wolności i wolnej woli, jak również pojęcia równowagiimpasu.