
CO MIESZKA W CIELE? – stwórz z nami wystawę!
Galeria Sztuki BWA w Olsztynie, zaprasza najmłodszych odbiorców sztuki do współtworzenia wystawy „Co mieszka w ciele?”. Jeśli intryguje was z czego zbudowane jest wasze ciało, albo dlaczego mieszkają w nim bakterie i czy sztuka może o tym opowiedzieć – to idealna okazja, abyście przyszli na spotkanie i wspólnie z nami udali się w podróż w głąb własnego ciała.
Podczas naszych spotkań stale towarzyszyć nam będzie pytanie: „Co chciałbyś wiedzieć o własnym ciele?” – mamy nadzieję, że razem uda się stworzyć, ciekawą opowieść o ciele, do którego zawitała sztuka.
________
Dzieci zadają miliony pytań, a co, gdyby sztuka mogła odpowiedzieć choć na część z nich? Gdyby mogła połączyć światy, które z pozoru do siebie nie przystają? I zaprosiłaby w swoje progi naukę? Takie pytania i wiele innych dały przyczynek do myśli nad wystawą „Co mieszka w ciele?” – a wszystko po to, aby sztuka współczesna wreszcie mogła pokazać nie tylko dzieciom, że to wyjątkowy świat pełen niespodzianek, a stwory-potwory (dzieła sztuki), które mieszkają w galerii, da się oswoić.
„Co mieszka w ciele?”, to projekt wystawienniczy, który zrodził się z potrzeby oswojenia dzieci ze sztuką współczesną, jak i stworzenia przestrzeni do wspólnego jej odkrywania i doświadczania. W tym celu to, co nieznane musiało spotkać się z tym, co znane, aby obalić mit, że wizyta w galerii to nuda, a sztuka współczesna to niezrozumiały twór. Dlatego też sztuka zaprosiła do swojego świata ilustrację dziecięcą oraz naukę, by wspólnymi siłami mogły pokazać, że sztuka współczesna, to pole pełne inspirujących doznań, ciekawych odkryć, a przede wszystkim łącznik wielu, z pozoru niepasujących opowieści. Wobec czego wystawa sięga do podstawowego pytania o to: „Co mieszka w ciele?”, by pokazać, że kwestia, która dotyczy każdego z nas, wywodząca się z przestrzeni anatomii, może zostać zrozumiana poprzez twórczą moc sztuki, a nie tylko wiedzę i obserwację. Misją wystawy jest przygotowanie małego odbiorcy do otwartego i aktywnego odbioru sztuki oraz regularnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
________
Garść informacji organizacyjnych:
kuratorka oraz prowadząca spotkania z dziećmi: Monika Sadowska
wsparcie ze strony medycznej: Aleksandra Romańczyk
- wiek dzieci: 4-7 lat oraz 8-12 lat
- grupy: max. 8-10 os.
- czas trwania spotkania: do 1h
- gdzie: Galeria Sztuki BWA w Olsztynie (al. Marsz. J. Piłsudskiego 38A)
- wstępny terminarz spotkań (może ulec zmianie, po pierwszym spotkaniu i rozmowie z uczestnikami projektu):
spotkania dla młodszych dzieci odbywają się o godz. 11:00, dla starszej grupy o 12:15- 29 marca (sobota),
- 12 kwietnia (sobota),
- 13 kwietnia (niedziela),
- 26 kwietnia (sobota).
- kontakt i zgłoszenia: m.sadowska@bwa.olsztyn.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.