A

MŁYN I KRZYŻ - SEANS FILMOWY W AWANGARDZIE

BWA Galeria Sztuki i kino Awangarda zapraszają na specjalny pokaz filmu 

MŁYN I KRZYŻ
reż. Lech Majewski, dramat, produkcja Polska / Szwecja 85 min. 
scenariusz: Michael Francis Gibson, Lech Majewski

KINO AWANGARDA - 8 kwietnia 2011, godz. 18
bilety w promocyjnej cenie 12 zł

Najnowsza produkcja Lecha Majewskiego jest autorską realizacją filmową, łączącą w sobie malarstwo Pietera Bruegla Starszego oraz esej o sztuce autorstwa Michaela Francisa Gibsona, światowej sławy historyka i krytyka sztuki. Esej pt. „Młyn i Krzyż", na kanwie którego powstał scenariusz do filmu, jest wnikliwą analizą obrazu „Droga Krzyżowa" i choć ekranizacja tej naukowej publikacji sugerowałaby raczej realizację filmu dokumentalnego, to Majewski odważnie zdecydował się na przedstawienie zawartych w dziele wątków i hipotez w formie filmu fabularnego.

Film, którego francuska premiera (druga w Europie) odbyła się na początku lutego 2011 w paryskim Luwrze, zachwyca i oczarowuje stroną wizualną. Za pomocą kosztownej i pracochłonnej technologii CGI - obrazu generowanego komputerowo, na oczach widzów ożywają w niezwykły sposób płótna flamandzkiego mistrza (tytułowa „Droga Krzyżowa" czy słynna „Wieża Babel") i przenoszą nas wprost do szesnastowiecznej Flandrii.

Pejzaże i przestrzenie widoczne w „Młynie i Krzyżu" powstały z połączenia grafiki komputerowej konstruowanej w środowisku 3D oraz autentycznych teł z obrazów Bruegla, w których malarz rezygnował z tradycyjnej, jednorodnej renesansowej perspektywy, a stosował charakterystyczną dla niego wielość planów perspektywicznych. Sam Lech Majewski opowiadając o konstruowaniu kolejnych scen wraz z zespołem grafików, przyznaje, że była to iście benedyktyńska praca i budziła skojarzenia z pracą mnichów.

Ujęcia pojawiające się w filmie mają po kilkadziesiąt warstw wziętych z różnych rzeczywistości – osobno chmury, osobno światłocienie, osobno postacie, osobno zwierzęta. Jedno z takich superujęć, mające 147 różnych warstw komputery obliczały przez osiem dni (sic!). Były nieustanne korekty, a każda wymagała liczenia od początku.

Praca nad filmem trwała 3 lata, a zdjęcia powstawały w Polsce, Czechach, Austrii oraz Nowej Zelandii. Castingi dla statystów, zostały przeprowadzone w Polsce, lecz główne role odegrały w filmie międzynarodowe gwiazdy. Wcielającemu się w postać Pietera Bruegla Starszego Rutgerowi Hauerowi towarzyszyli na planie filmowym m.in. Michael York i Charlotte Rampling.

Organizowany przez Galerię BWA oraz Kino Awangarda premierowy pokaz filmu „Młyn i Krzyż" w Olsztynie, jest kolejną już propozycją skierowaną do sympatyków i miłośników kina artystycznego.

 

 

Zwiastun:

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości dystrybutora filmu: ITI Cinema

Lech Majewski (ur. 1953) wybitny reżyser filmowy i teatralny. Uznany i ceniony pisarz, poeta i malarz, twórca videoartów. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Wielokrotnie opierał kanwę swoich filmów na źródłach malarskich. („Basquiat", „Angelus", „Ogród rozkoszy ziemskich"). Laureat wielu prestiżowych nagród.

Michael Francis Gibson (ur. 1929) pisarz, historyk i krytyk sztuki oraz antropolog kultury. Przez ponad 30 lat pisał regularnie o sztuce do światowego dziennika „International Herald Tribune". Jego znakomite artykuły drukowane były w wielu prestiżowych periodykach. Gibson jest autorem wielu monografii m.in. Pietera Bruegla, Symbolistów, Dadaistów, Marcela Duchampa, Paula Gauguina, Odilona Redona.