A

BYOS - PODZIEL SIĘ SWOJĄ HISTORIĄ

PROJEKT W PRZESTRZENI MIASTA:

BYOS - Bring Your Own Story/ Podziel się swoją historią
24-25-26 czerwca 2011

Projekt: Malwina Konopacka, Olga Szczepańska

Kurator: Marta Czyż

Projekt BYOS działa na dwóch płaszczyznach: w rzeczywistości internetowej i realnej, jako tabliczki ze wspomnieniami wiszące w przestrzeni miejskiej. Artystki i kuratorka projektu zaprosiły mieszkańców Olsztyna, aby podzielili się swoimi prywatnymi przeżyciami dotyczącymi określonej lokalizacji w mieście, czy będzie to wspomnienie skradzionego pod bramą całusa, czy sentyment do zamkniętego baru mlecznego. W rezultacie powstanie niezwykłe internetowe archiwum subiektywnej historii miasta. Na elewacjach różnych budynków w mieście zawisły kolorowe tabliczki z prywatnymi opowieściami ludzi. Począwszy od długiego czerwcowego weekendu (24-26.06.) spacerując po mieście można oglądać i wspominać przy pomocy mini-przewodnika po Olsztynie (folderu z mapkami i szlakami) - MAPA tabliczek BYOStory w Olsztynie.

24. 06. - piątek - godz. 18.00 
wernisaż akcji „Bring Your Own Story – Podziel się swoją historią"
kuratorka Marta Czyż zaprezentowała olsztyńskie tabliczki, wręczyła mapki ze szlakami, opowiadała o wcześniejszych edycjach - berlińskiej i warszawskiej, a wszystko to spięte zostało klamrą swobodnej wizualizacji autorstwa VJ Kikli, z muzyką Mikołaja Menesa.

25.06. - sobota - godz. 14.00 
projekcja i spotkanie z artystką Malwiną Konopacką w galerii BWA 
- po spotkaniu spacer trasą tabliczek – start o godz. 16.00 przy Kawiarni Staromiejskiej. Oprowadzały artystki i kuratorka.

26.06. - niedziela - godz. 13.00 
oprowadzanie kuratorskie i swobodne rozwijanie historii Olsztyna, między innymi z autorami tabliczek. Początek spaceru o godz. 13.00 przy pomniku Kopernika.

Akcja „Bring Your Own Story – Podziel się swoją historią" to zbiór tabliczek ze wspomnieniami prywatnych osób, które dzięki temu mają jedyną okazję przekazania tych wspomnień szerokiej publiczności. BYOStory jest połączeniem projektu designerskiego, akcji w przestrzeni publicznej i akcji społecznej. Jest też próbą aktywizacji tych, którzy na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia ze sztukami wizualnymi. Dzięki akcji mogą stać się współtwórcami. Pomysłodawczyniami i realizatorkami projektu są Malwina Konopacka i Olga Szczepańska.

Akcja rozwija się nie tylko w przestrzeni realnej, ale również i internetowej - w tym pomaga strona www.byostory.com, która będzie miała długi żywot po weekendowej akcji i która umożliwia samodzielne publikowanie wspomnień, rozwijając się w sieć prywatnej przestrzeni miejskiej Olsztyna w świecie wirtualnym.

We wrześniu 2008 artystki zrealizowały BYOS w Berlinie podczas akcji miejskiej zrealizowanej przez Fundację Moc Sztuki i niezależne kuratorki z Berlina i Warszawy przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. Realizacja z akcji Machtraum była prezentowana na spotkaniu Stowarzyszenie Duopolis w Warszawie w Klubokawiarni Chłodna 25. Kolejne akcje odbyły się w roku 2009 w Warszawie, gdzie artystki zebrały wspomnienia i powiesiły tabliczki podczas akcji „Hożarty", „Majówka na Chmielnej", „Święto ul. Smolnej" oraz „Powielenia".