A

ŚWIĘTA WOJNA

 Wojciech Wilczyk

Wojciech Wilczyk - „Święta Wojna" - fotografia

wernisaż: 5 lutego (czwartek), godz. 18.00 

5 lutego – 15 marca 2015, sala główna

 

Współpraca:

 

Najnowszy projekt artysty, twórcy słynnej wystawy „Niewinne oko nie istnieje", współtwórcy wystawy „Inne Miasto" dokumentujący napisy, malowanie na murach, graffiti klubów piłkarskich w polskich miastach.

Wojna, którą toczą kibice, to jeszcze jedna odsłona wojny pod flagą biało-czerwoną, o której pisała Dorota Masłowska. Wojny polskiej ze wszystkimi o wszystko. Przede wszystkim o uznanie, że Polska – w jej wymiarach mikro i makro, w jej historii i teraźniejszości – jest wielka, jest najważniejsza, jest szlachetna, niewinna, waleczna i wiecznie skrzywdzona, więc wiecznie będzie żądać krzywdy owej pomszczenia, zadośćuczynienia, uznania. I tak w kółko. To wdrażane przez polską kulturę cnoty – kolektywizm, militaryzm, patriotyzm – doskonale uwewnętrznione, wcielone, zinternalizowane. Kotwica i swastyka, flaga polska i flaga klubowa, krzyż i krzyż celtycki, chwała wielkiej Polsce i śmierć Żydom, Polska dla Polaków i Antyjude – Wojciech Wilczyk pozbierał puzzle rozrzucone po Polsce. W kawałkach puzzle nie są czytelne. Dopiero skompletowane i ułożone pozwalają zobaczyć, jaki obrazek przedstawiają. Ten obrazek to krajobraz polskiej kultury. Kibicowskie graffiti jest jej zwierciadłem, dużo mniej krzywym, niż życzyłby sobie tego świat ludzi kulturalnych. Polityka historyczna uprawiana dziś przez kibiców na murach jest nieodrodną córką oficjalnej polityki historycznej współczesnej RP. /z tekstu do wystawy i jej katalogu Anny Zawadzkiej/

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany album z tekstami krytycznymi prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, dr Anny Zawadzkiej, dr Adama Mazura; ze słownikiem haseł i symboli kibiców: „You will never walk alone".