A

PASTELE I RYSUNKI Z OSTATNICH... CZTERDZIESTU LAT

 Andrzej Burzyński

Andrzej Burzyński - Pastele i rysunki

Wernisaż: 1 marca (czwartek), godz. 17:00

1 marca - 1 kwietnia, sala kameralna

 

Andrzej Burzyński, aktor i malarz, urodził się w 1937 r. w Warszawie, tam też w 1960 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W czasie studiów aktorskich oraz pracy w teatrach Warszawy, Bydgoszczy, Torunia, Wrocławia, był wolnym słuchaczem uczelni artystycznych. Najdłuższy okres edukacj i plastycznej zaliczył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz w pracowni prof. St. Borysowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obie drogi kształcenia spowodowały, że Andrzej nigdy nie zdecydował, który z jego talentów jest ważniejszy: sztuka aktorska, czy malarstwo.

Ulubioną techniką malarską Artysty jest pastel, ale w swojej twórczości, również stosuje gwasz i używa farb olejnych oraz wykonuje rysunki tuszem i ołówkiem. Pierwszy pokaz indywidualny prac Andrzeja Burzyńskiego miał miejsce czterdzieści lat temu, w 1967 roku w Olsztynie. Potem artysta wielokrotnie eksponował swoją sztukę w galeriach toruńskich oraz w galerii teatralnej w Olsztynie. Od 1979 r. gdy zamieszkał na stałe w Paryżu - tam urządza swoje wystawy, które mają licznych entuzjastów i miłośników.

Uczestniczy w paryskich Salonach Jesiennych. W 1977 r. zaprezentował swoje dzieła na wystawie retrospektywnej w Galerii Attia w Paryżu. Do interesujących prezentacji własnej twórczości Autor zalicza wystawę w podparyskim zamku w Bagnole de l'Orne.

Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce.