A

WIEŻA BABEL

 Julita Wiench

Julita Wiench - Wieża Babael

Wernisaż: 17 stycznia (czwartek), godz. 17:00

17 stycznia - 10 luty, sala kameralna

 


Najsłynniejsze w historii współczesnej sztuki latające miasta to Witebsk Marca Chagalla i Paryż Roberta Delauneya. Dlaczego Chagallowski Witebsk i Delaunayowski (z rzadka też Soutine owski) Paryż były miastami latającymi i magicznymi? Co należy zrobić, żeby obraz miasta był magiczny? Przede wszystkim trzeba dobrze znać przedstawiane miasto, pewnie dobrze się w nim czuć, może nawet je kochać i chyba wierzyć, że jest magiczne.
Bo bez względu na to, czy Julita Wiench zastosowała metodę witebsko-paryską, czy też fotomontażową, albo jeszcze jakąś inną, całkowicie swoistą i niepowtarzalną, warto zastanowić się, jak i po co namalowała tak właśnie swoje Miasto. Albo inaczej spytam: jak używać obrazów wież bazyliki katedralnej św. Jakuba Starszego lub Ratusza, żeby były magiczne?

Z jednej strony Ratusz i Jakub to zsyntetyzowana wieża Eiffla - próba stworzenia symbolu Olsztyna. Tak, nie Miasta, lecz miasta. Najnowszy cykl obrazów Wiench poświęciła swojemu miastu, w którym mieszka i pracuje i które uhonorowało ją w 2007 r. specjalnym stypendium artystycznym. A więc można mówić o miłości wzajemnej, symbiozie artysty i miasta.
Z drugiej jednak strony artystce nie wystarczyło stworzenie emblematu, tej przysłowiowej olsztyńskiej wieży Eiffla. Podjęła temat szerszy. Jej miasto to także, Wyspa, Piramida, a nawet - i to chyba najważniejszy punkt odniesienia - wieża Babel.

Krzysztof Stanisławski (ze wstępu do katalogu wystawy)


Julita Wiench. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie (1976) oraz Wydział Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku - dyplom w 1986 r. Od 1986 roku mieszka w Olsztynie.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową, projektuje plakaty. Prezentowała swoje prace na ponad 40 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Francji, Szwecji, we Włoszech i na Litwie. Zilustrowała ponad 20 książek, laureatka 5 nagród za ilustrację, grafikę, rysunek i plakat. Prezentowana wystawa jest podsumowaniem otrzymanego w 2007 roku stypendium artystycznego Rady Miasta Olsztyn.