A

BATIK - KONCEPCJE KONDYCJE

BATIK - koncepcje, kondycje (sala duża)

Wernisaż wystawy: 18 marca, godz. 17.00

18 marca - 25 kwietnia, sala główna

 

Swoją twórczość w dziedzinie batiku zaprezentują na wystawie dwaj artyści z Niemiec: Joachim Blank i Peter Wegner, Adrianna Błaszczyk Zych z Łodzi, Dorota Wielkosielec z Warszawy oraz dwie artystki związane z olsztyńskim środowiskiem artystycznym; Iwona Bolińska-Walendzik i Katarzyna Wolicka.

Wystawa "Batik - koncepcje, kondycje" pokazuje, że batik, tak jak inne techniki plastyczne, daje wielkie możliwości wyrażania ekspresji artystycznej. Wystawa ta powstała także trochę z przekory, bo najczęściej spotykamy się z pytaniem: co to jest batik i jak on powstaje. Odbiorcę ciekawi oryginalna, rzadka dziedzina sztuki, a nie to, o czym myślimy, jakie mamy koncepcje, co nas interesuje w warstwie formalnej, czy intelektualnej.

Batik - technika na pograniczu - malarstwo bezgruntowe, technika farbowania tkanin. W batiku maluje się bezbarwnym woskiem na naturalnym materiale (np. jedwab, bawełna), kolor uzyskuje się natomiast poprzez zanurzenie całości w kąpieli barwiącej. Aby powstał wielobarwny obraz proces, malowania i farbowania należy powtarzać wielokrotnie.

Technika rezerważu woskowego w zastosowaniu do barwienia powierzchni tkanin znana jest w różnych częściach świata od ponad dwóch tysięcy lat. Z Jawy do Europy, przez Holandię, batik trafił pod koniec XIX wieku. Początkowo zastosowanie tej techniki ograniczało się do tworzenia tkanin ubraniowych, w nawiązaniu do swoich indonezyjskich korzeni oraz dekoratorstwa wnętrz.

Wystawa towarzyszy 13 Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi.