A

WYKŁAD: SZTUKA KOBIET. WRAŻLIWOŚĆ KOLORU I FORMY U MELI MUTER

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu "Środa dla seniora", które odbędzie się 17 lipca (środa) o godz. 17:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.
 

"Środa dla seniora" to propozycja dedykowana dla osób starszych, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Program spotkań obejmuje tematyczne prelekcje pogłębione dyskusją z uczestnikami.


Na środowym spotkaniu z cyklu "Środa dla seniora" poruszymy temat kobiet w sztuce, które przez wieki traktowane były bardziej jako przedmiot, a nie aktywny podmiot. Zwrócimy uwagę na zmianę pozycji kobiet w świecie sztuki, która wiązała się ściśle z postepującymi przemianami kulturowymi i społecznymi. Wykład zostanie poświęcony Meli Muter, której niezwykła historia nakreśli tło dla sztuki kobiet przełomu XIX i XX w.

Mela Muter (wł. Maria Melania Mutermilch) - urodziła się w 1876 r. w Warszawie, zmarła w 1967 r. w Paryżu. Uczyła się w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet M. Kotarbińskiego w Warszawie. Po wyjeździe w 1901 r. do Paryża chodziła na zajęcia do Academie Colarossi i Academie de la Grand Chaumiere.  Za życia Mela Muter obracała się w kręgach paryskiej elity intelektualnej, obrastając sławą najlepszej portrecistki.


Wykład poprowadzi Monika Sadowska (specjalistka ds. wystaw i promocji w BWA).