A

WYKŁAD: SZTUKA KOBIET. OD NADMIARU DO ZAPOMNIENIA: HISTORIA ALINY ŚLESIŃSKIEJ

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu "Środa dla seniora", które odbędzie się 18 września (środa) o godz. 17:00 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.
 

"Środa dla seniora" to propozycja dedykowana dla osób starszych, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Program spotkań obejmuje tematyczne prelekcje pogłębione dyskusją z uczestnikami.


Na środowym spotkaniu z cyklu "Środa dla seniora" po raz kolejny poruszymy temat kobiet w sztuce, które przez wieki traktowane były bardziej jako przedmiot, a nie aktywny podmiot. Zwrócimy uwagę na zmianę pozycji kobiet w świecie sztuki, która wiązała się ściśle z postepującymi przemianami kulturowymi i społecznymi. Tym razem wykład zostanie poświęcony Alinie Ślesińskiej, wielkiej nieobecnej polskiej historii sztuki współczesnej. 

Alina Ślesińska urodziła się w 1922 roku. Studiowała w Krakowie u Xawerego Dunikowskiego oraz w Warszawie, w pracowni Mariana Wnuka. Na drugą połowę lat 50 - tych i pierwszą lat 60 - tych, przypada okres jej największej kariery artystycznej i rozgłosu o zasięgu krajowym i światowym. Była wielokrotnie wyróżniana m.in. nagrodą paryskiej „Kultury” w 1957 roku. Porównywana z Aliną Szapocznikow. Uprawiała przede wszystkim rzeźbę, ale także malarstwo, rysunek i tkaninę. Zmarła w 1994 roku w Warszawie.


Wykład poprowadzi Monika Sadowska (specjalistka ds. wystaw i promocji w BWA).