A

TERYTORIA 2005-2021

Otwarcie: 19 listopada (piątek)

17 grudnia 2021 – 16 stycznia 2022 | sala główna

ARANŻACJA: Leszek Sokoll 

WSPÓŁPRACA: 

 

Jubileusz 15-lecia Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia "Areszt Sztuki".

 

UCZESTNICY WYSTAWY:
Bogdan Wojciech Bartkowski, Joanna Bentkowska-Hlebowicz, Jerzy Wojciech Bielecki, Wiesław Bieńkuński, Mirosław Bojenko, Iwona Bolińska-Walendzik, Elżbieta Boniecka-Milowicz, Alicja Borsiak-Śleszyńska, Izydor Borys, Adam Cieślak, Elwira Iwaszczyszyn, Adriana Jankiewicz, Wioletta Jaskólska, Małgorzata Kadelska, Davorin Kerekovic, Dorota Kęstowicz, Anna Kmieć, Wojciech Kmieć, Piotr Kobrzyński, Danuta Krajewska, Adam Kurłowicz, Karolina Sylwia Lewandowska, Anna Łukacz-Grochowska, Zbigniew Mieruński, Marcin Piotrowicz, Ewa Plichta-Lubieniecka, Ewa Pohlke, Filip Jan Popławski, Joanna Rostańska, Mirosława Smerek-Bielecka, Justyna Sołowiej, Paweł Strzelec, Marek Szczęsny, Julia Tarnowska, Agata Topolewska, Gintautas Vaicys, Wachowski Wiesław, Marta Wasilewska-Frągnowska, Andrzej Waszczuk, Julita Wiench, Łukasz Zedlewski, Renata Zimnicka-Prabucka, Bogdan Żukowski

 

15 lat dla Stowarzyszenia to już sporo. Idee i chęć działania krzepną. Na szczęście wciąż pojawiają się nowi członkowie i zasilają nas pomysłami.

Nazwa "Areszt Sztuki" nadal budzi kontrowersje, chociaż jest rozpoznawalna. Ci, dla których idea powstania Stowarzyszenia jest obca, szukają wyjaśnienia w tym, że jak więźniowie twórcy skazani są, wewnętrznym przymusem, talentem na swoją sztukę.

Stowarzyszenie powstało w celu promocji regionalnych przedsięwzięć twórczych oraz prowadzenia działalności integrującej środowisko artystyczne. Ważnym punktem działań Stowarzyszenia miały być również w założeniu starania o powołanie Regionalnego Centrum Sztuki z siedzibą w obecnym areszcie śledczym w Olsztynie. „Wszyscy zgadzają się, że areszt śledczy powinien zniknąć z centrum Olsztyna. I że w jego miejscu powinno stanąć coś bliskiego mieszkańcom” (Marcin Szot, www.olsztyn.wm.pl - 2013.02.03). Tyle o początkach…

Hucznie obchodziliśmy dziesięciolecie Stowarzyszenia, udało nam się zorganizować 10 wystaw z tej okazji. Zagościliśmy w galeriach m.in. w: Olsztynie, Dobrym Mieście, Ornecie, Ostrołęce, Elblągu, Kwidzynie i w chorwackim Valpovie.

Przez piętnaście lat podejmowaliśmy wiele inicjatyw artystycznych na rzecz artystów i mieszkańców naszego regionu. Od jedenastu lat jesteśmy współwydawcą kulturalno-literackiego pisma "VariArt". Z inicjatywy i przy staraniu jednej z naszych członkiń Elżbiety Bonieckej-Milowicz wykonana została w 2013 roku makieta z brązu starówki olsztyńskiej, a w 2020 rzeźba plenerowa w Parku Centralnym autorstwa Izydora Borysa (tu ważna była pomoc Elżbiety Fabisiak).

Realizowaliśmy wiele projektów, których celem były wystawy, koncerty, prezentacje artystów w regionie np. w Dobrym Mieście, przez wiele lat uwcześniliśmy w "Jazzteavalu". W projekcie "Ameryka, Wenecja, Ruś" w 2014 roku dotarliśmy do małych miejscowości regionu z naszą sztuką. Jesteśmy też inicjatorami i autorami wielu przedsięwzięć artystycznych o zasięgu międzynarodowym – "Kochajmy Warmię" we Francji, Niemczech i we Włoszech (2005-2007); "Warmia i Lejre" wystawa w Danii (2009), "Olsztyn w Wilnie" (2009). Ważnym wydarzeniem była nasza wystawa w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie w 2018 roku związana z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości Polski pt. "Wolność – wolna forma", blisko czterdziestu artystów odniosło się w swojej sztuce do tego czym jest dla nich wolność.

Pięknym podsumowaniem naszej piętnastoletniej działalności jest przyznana stowarzyszeniu w 2020 roku Nagroda Prezydenta Miasta im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych. Jest to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane najczęściej artystom indywidualnie, tym bardziej się cieszymy, że jako organizacja skupiająca twórców mogliśmy znaleźć się w gronie laureatów.

Do naszego Stowarzyszenia należy ponad 40 członków. Artyści, ludzie kultury z Olsztyna i regionu, większość z nas to uznani twórcy, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, z dużym dorobkiem. W ciągu piętnastu lat wiele osób przewinęło się przez Stowarzyszenie. Są tacy, którzy są od początku, wspierają nas nawet jeśli sami nie tworzą, tak jak Elżbieta Fabisiak, związana pracą zawodową i społeczną z różnymi środowiskami kultury, czy Krystyna Kurgan, która zajmuje się tkaniną, ale wspomaga nas swoją wiedzą z dziedziny finansów, albo Andrzej Kurowski, bez którego prawniczego doświadczenia nie przeprowadzilibyśmy żadnego Walnego Zebrania. Niestety są też bardzo smutne pożegnania. Odeszli Aleksander Wołos, Davorin Kerekovicz, a ostatnio jeden z członków założycieli i nasz pierwszy Prezes – Marek Świątecki.

Każdego roku pojawiają się nowe twarze, aktywność przechodzi z rąk do rąk, do zarządu wchodzą nowi członkowie tak jak, Karolina Lewandowska, czy Anna Łukacz-Grochowska.

Jubileusz piętnastolecia, który powinniśmy świętować w ubiegłym roku trochę się przeciąga z powodu pandemii. Udało nam się jednak przygotować wystawę „Terytoria”, którą w czerwcu i lipcu prezentowaliśmy w BWA w Pile. Teraz zaprezentujemy ją w naszym BWA w Olsztynie, z czego niezmiernie się cieszymy. Bo co prawda terytorium dla wielu z nas to coś więcej niż miejsce, jednak możliwość prezentacji w „domu” jest rzeczą bardzo ważną. / dr Iwona Bolińska-Walendzik