A

FINISAŻ WYSTAWY: "dotykam, myślę, tańczę"

FINISAŻ WYSTAWY:
„dotykam, myślę, tańczę”

spotkanie z Tadeuszem Burniewiczem
poprowadzi Marek Barański

 

kiedy: 26 czerwca (niedziela), godz. 18:00
gdzie: BWA Olsztyn, al. Marsz. J. Piłsudskiego 38

 

–––––––

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z artystą, Tadeuszem Burniewiczem – autorem wystawy "dotykam, myślę, tańczę".

Punktem wyjścia do rozmowy jest indywidualna wystawa artysty będąca szeroką prezentacją drogi twórczej Tadeusza Burniewicza od lat 70. po czasy współczesne.

Podczas spotkanie nie tylko zobaczymy wspólnie z artystą wystawę, ale również usłyszymy wiele ciekawych anegdot towarzyszących powstawaniu prac, a także poznamy inne projekty tego twórcy.

 

Tadeusz Burniewicz urodził się w 1949 roku w Olsztynie. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1973 roku w Pracowni Malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Po studiach i trzech latach pracy na UMK wrócił do rodzinnego miasta. Przez kilka lat rysował i opracowywał graficznie wkładki „Młodzi piszą” do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Warmia i Mazury”. Powstało wtedy kilkaset ilustracji. Ilustracja do opowiadania „Wesele” Edwarda Stachury spowodowała, że przez kilka następnych lat projektował okładki i ilustracje do jego książek.

W 1986 roku na wynajętej barce w Amsterdamie urządził pracownię malarską. Przez kilka lat brał udział w życiu artystycznym tego miasta i żył między Olsztynem a Amsterdamem. Kontynuował też współpracę z wydawnictwami jako projektant i ilustrator.

W 1992 roku wrócił do Olsztyna, a w 1994 założył z synem Bartkiem studio grafiki komputerowej. Dzisiaj ma za sobą wiele wydawnictw i projektów zrealizowanych w różnych dziedzinach. W 1988 roku otrzymał główną nagrodę w „Olsztyńskim Biennale Sztuki – O Medal Prezydenta” za zestaw prac malarskich, w 2012 roku został został laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego.

 

Marek Barański urodził się w 1951 roku w Olsztynie – poeta, dziennikarz. Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1975). Ponad trzydzieści lat pracował jako dziennikarz i redaktor w „Gazecie Olsztyńskiej”. Debiutował opowiadaniem w tygodniku „Na przełaj” (1968). Autor sześciu książek poetyckich. Laureat nagrody prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych (2012) i nagrody marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie kultury (2021).