A

WYKŁAD: Kobiety w sztuce - szukanie przestrzeni wolności i tożsamości cz. II

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu popołudniowych wykładów o sztuce współczesnej, które odbędzie się 25 listopada (piątek) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.


Prelekcja, którą poprowadzi dr Ewa Gładkowska skupi się na tematyce kobiet w sztuce w ujęciu, które zaproponuje wykładowczyni.

Punktem wyjścia do spotkania jest wieloaspektowe przedstawienie zagadnienia. Na wybranych przykładach pokazane zostanie tworzenie przestrzeni wolności i tożsamości przez artystki różnych epoki. Istotne w tym wywodzie są dwa tematy - wizualizacje kobiece czynione ręką męską (mail gaze) i wizje kobiet tworzone przez kobiety artystki. Wielokierunkowe ukazanie tego zagadnienia wymaga odniesienia do poczynań nie tylko w zakresie sztuk pięknych, ale także działań w literaturze pięknej i publicystyce.

W II części wykładu cofniemy się nieco w czasie, aby pokazać wszelkie zmiany i procesy jakie musiały się wydarzyć, aby powstała praca "The Dinner Party" stworzona przez Judy Chicago. Skupimy się na przedstawieniu niezwykłych artystek, jak Hilma af Klint, Amirit Sher Gil, czy Paula Modersohn Becker - wszystkie z nich miały ogromny talent - ale czy był on widziany za ich życia? O tym przekonany się na kolejnym spotkaniu.


dr Ewa Gładkowska - historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno - Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat napisała pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego. Członkini Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Autorka licznych publikacji w języku polskim, niemieckim i angielskim poświęconym sztuce najnowszej, socjologii sztuki oraz dziedzictwu Warmii i Mazur.