A

Przedmioty opowiadają świat | Wykład Andrzeja Marca

Przedmioty opowiadają świat | Wykład Andrzeja Marca – wydarzenie towarzyszące wystawie Anny Baumgart "Muszę opowiedzieć świat"

kiedy: 2 kwietnia (sobota), godz. 18:00
gdzie: Facebook BWA Olsztyn

______

 

Serdecznie zapraszamy na wykład (online) z Andrzejem Marcem – filozofem, krytykiem filmowym, redaktorem "Czasu Kultury", który w swoich badania skupia się na przedmiotach - ich własnej, dziwnej, niezależnej od człowieka egzystencji.

Punkt wyjścia dla spotkania stanowi performance delegowany Anny Baumgart "Muszę opowiedzieć świat", w ramach, którego uczestnikiem kolacji stały się również przedmioty, stanowiące zwierciadło istotnego z perspektywy zaproszonej gościni/gościa problemu. Zgromadzone obiekty są świadectwem nurtujących nas zagadnień oraz poszukiwania odpowiedzi.

Podczas wykładu Andrzej Marzec postara się wsłuchać w przedmioty i pokazać nam w jaki sposób one same opowiadają o świecie.

 

Andrzej Marzec – filozof (adiunkt na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: spekulatywnego realizmu, ontologii zwróconej ku przedmiotom, ciemnej ekologii oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książek: „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015) oraz „Antropocień – filozofia i estetyka po końcu świata” (2021), za którą otrzymał nagrodę specjalną Identitas. Prowadzone przez niego badania skupiają się na przedmiotach – ich własnej, dziwnej, niezależnej od człowieka egzystencji. Jego ostatnie eksperckie oprowadzanie było związane z wystawą: „Jeśli wszystko, co istnieje, ma swoje miejsce” w galerii SIC! BWA Wrocław (3.12.2021). Był gościem seminarium: „Prześlepione / Instrumenty do patrzenia / Muzea i Rzeczy” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (9.10.2021), gdzie próbował znaleźć nowe sposoby opowiadania o przedmiotach muzealnych.