A

WYKŁAD: Kobiety w sztuce - szukanie przestrzeni wolności i tożsamości

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie serdecznie zaprasza na spotkanie z cyklu popołudniowych wykładów o sztuce współczesnej, które odbędzie się 28 października (piątek) o godz. 17:30 w siedzibie galerii – Piłsudskiego 38, Olsztyn.

 

Prelekcja, którą poprowadzi dr Ewa Gładkowska skupi się na tematyce kobiet w sztuce w ujęciu, które zaproponuje wykładowczyni.

Punktem wyjścia do spotkania jest wieloaspektowe przedstawienie zagadnienia. Na wybranych przykładach pokazane zostanie tworzenie przestrzeni wolności i tożsamości przez artystki różnych epoki. Istotne w tym wywodzie są dwa tematy - wizualizacje kobiece czynione ręką męską (mail gaze) i wizje kobiet tworzone przez kobiety artystki. Wielokierunkowe ukazanie tego zagadnienia wymaga odniesienia do poczynań nie tylko w zakresie sztuk pięknych, ale także działań w literaturze pięknej i publicystyce.

 

dr Ewa Gładkowska - historyk sztuki, adiunkt w Pracowni Przedmiotów Teoretyczno - Metodycznych Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Doktorat napisała pod kierunkiem prof. Tadeusza Chrzanowskiego. Członkini Grupy Roboczej Polskich i Niemieckich Historyków Sztuki i Konserwatorów. Główne obszary badań: historia sztuki nowoczesnej, historia estetyki, socjologia sztuki oraz dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Autorka licznych publikacji w języku polskim, niemieckim i angielskim poświęconym sztuce najnowszej, socjologii sztuki oraz dziedzictwu Warmii i Mazur.